Egyptský exprezident Mursí dostal trest smrti za útěk z vězení

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 6. 2015 14:46) - Aktuality autor: roj

Egyptský soud potvrdil trest smrti pro bývalého prezidenta Muhammada Mursího za organizaci útěku z vězení v roce 2011. Jen krátce předtím mu soud zmírnil trest smrti za spiknutí s palestinským hnutím Hamas a libanonským Hizballáhem na 25 let. Původně soud již v květnu v obou dvou kauzách vynesl jeden úhrnný trest smrti.

Egyptský exprezident Muhammad Mursí unikl trestu smrti

Egyptský exprezident Muhammad Mursí unikl trestu smrti,zdroj: Profimedia.cz

V případu hromadného útěku z vězení bylo k hrdelnímu trestu celkem odsouzeno více než 80 lidí. Kromě Mursího i vlivný sunnitský duchovní šajch Júsuf Karadáví či vůdce zakázaného islamistického Muslimského bratrstva Muhammad Badí.

V druhém z verdiktů, kde šlo o spiknutí s cizími radikálními skupinami s cílem destabilizovat Egypt, dostal Badí 25 let stejně jako Mursí. Podle deníku Al-Ahrám je trest 25 let vězení považován v Egyptě za doživotí. Doživotní tresty dostalo celkem 17 osob, dalších 16 lidí bylo odsouzeno k trestu smrti.

Podle vysokého představitele Muslimského bratrstva proces neodpovídal žádným mezinárodním standardům. "Tento verdikt je hřebíkem do rakve demokracie v Egyptě," řekl agentuře Reuters Jahjá Hamíd, bývalý ministr v Mursího vládě, který žije v Turecku.

Nejvyšší trest soud vynesl již v polovině května, podle egyptského práva se k němu ale musel vyslovit i velký muftí, nejvyšší náboženská autorita v zemi. Proces, v němž si kromě Mursího vyslechlo hrdelní trest dalších 105 členů Muslimského bratrstva, tehdy kritizovala řada států, včetně USA, i organizací na ochranu lidských práv.

Mursí zvítězil s podporou islamistického Muslimského bratrstva v roce 2012 v prvních demokratických prezidentských volbách po pádu autoritářského režimu prezidenta Husního Mubaraka. Po vlně protivládních demonstrací v létě 2013 ho ale svrhl vojenský puč, který vedl současný prezident Abdal Fattáh Sísí.

Tagy: zahraničí Egypt nepokoje v Egyptě islamistické Muslimské bratrstvo trest smrti a popravy

Zdroje: ČTK