Egyptská vláda se rozhodla zakázat Muslimské bratrstvo

- Aktuality autor: Danica Klein

Egyptská vláda se rozhodla rozpustit islamistické Muslimské bratrstvo, které podporuje sesazeného prezidenta Muhammada Mursího. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval státní deník Al-Achbár. Oficiálně by rozhodnutí mělo být oznámeno příští týden. 

Muslimské bratrstvo

Muslimské bratrstvo,zdroj: Getty Images

Muslimské bratrstvo vzniklo v roce v roce 1928. Po neúspěšném atentátu na tehdejšího prezidenta Gamála Abdan Násira bylo v roce 1954 zakázáno. V zemi nicméně dál působilo. Vzhledem k záplavě stížností zpochybňujících u soudů jeho status a financování se uskupení letos v březnu nechalo zaregistrovat jako nevládní organizace. 

"Rozhodnutí... již bylo fakticky učiněno, ale bude oznámeno příští týden na tiskové konferenci," napsal podle Reuters deník s odvoláním na mluvčího ministerstva pro sociální záležitosti. 

Rozpuštění Muslimského bratrstva jako nevládní organizace doporučil správnímu soudu už v pondělí speciální tým soudců, který konstatoval, že organizace působí v rozporu se zákonem. Legalita bratrstva byla zpochybňována už před sesazením Mursího armádou počátkem července. 

Mursí loni zvítězil jako kandidát bratrstva ve volbách a v červnu 2012 se stal prezidentem. Letos 3. července ho po rozsáhlých demonstracích odpůrců i stoupenců vlády armáda sesadila a zadržela. Poté následovaly násilné protesty islamistů, jež si vyžádaly stovky lidských životů. 

Tagy: Egypt islamistické Muslimské bratrstvo rozpuštění

Zdroje: ČTK