Egyptská armáda se postavila za Mubaraka, ten odjel z Káhiry

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Egyptská armáda v pátek podpořila prezidenta Husního Mubaraka v záměru setrvat v úřadu do prezidentských voleb a předat část pravomocí viceprezidentovi. Mubarak prý v pátek během dne opustil Káhiru a odjel neznámo kam.

Egyptský prezident Husní Mubarak odcestoval i s rodinou z vojenské letecké základny na předměstí Káhiry a zamířil na neznámé místo. Oznámila to televizní stanice Al-Arabíja, která zprvu tvrdila, že Mubarak opustil Egypt. 

Nejmenovaný významný armádní činitel, kterého v této věci oslovila agentura Reuters, se ke zprávě odmítl vyjádřit. Al-Arabíja zdroje ve své zprávě neuvedla.

Armáda je opatrná

Podle některých komentátorů armáda zasadila ránu prezidentovým oponentům. Protestující Egypťané už osmnáctým dnem požadují Mubarakovu okamžitou demisi. Armáda sice slíbila přistoupit na jeden z opozičních požadavků, totiž zrušit výjimečný stav, zároveň však zdůraznila potřebu vrátit se k normálnímu životu a obnovit práci ve vládních úřadech.

Oznámení armády krátce před poledními modlitbami, po kterých chtějí Egypťané pokračovat v protestech, podle tiskových agentur vyvolalo mezi demonstranty nesouhlas.

Prezident Mubarak ve čtvrtek znovu odmítl přistoupit na hlavní požadavek opozice a prohlásil, že zůstane v úřadu do zářijových prezidentských voleb. Část pravomocí nicméně přesunul do rukou viceprezidenta Umara Sulajmána.

Spaste Egypt, vyzval armádu Baradej

Jeden z hlavních představitelů egyptské opozice Muhammad Baradej v reakci na Mubarakova slova vyzval armádu, aby Egypt spasila. Mezi demonstranty pak zněly hlasy, aby vojáci Mubaraka svrhli.

Role vojska, které dosavadním protestům dosud spíše přihlíželo, byla mnohými analytiky považována za klíčovou. V pátečním prohlášení armáda oznámila, že "schvaluje zrušení výjimečného stavu, jakmile to současné poměry dovolí". Prohlásila také, že zaručí svobodné a spravedlivé volby a že bere na vědomí Mubarakovo předání některých pravomocí Sulajmánovi.

Lidé zklamaní projevem Mubaraka opět vyšli do ulic

Demonstrantům přitom podle agentur jasně signalizovala, aby ulice vyklidily. Mubarakův projev u mnohých demonstrantů v noci vyvolal zklamání. Na centrálním káhirském náměstí Tahrír se ráno znovu shromáždily desetitisíce lidí.

Tisíce se jich pak vydaly před budovu televize, stovky lidí se sešly před prezidentským palácem, který hlídají tanky a obrněné vozy. Podle egyptské ústavy Mubarak sice přenechal Sulajmánovi část svých pravomocí, ale právo na provedení ústavních změn, na rozpuštění parlamentu nebo vlády si ponechal.

Zdržte se násilí, vyzývá Obama

Ústava prezidentovi umožňuje provést takový krok v případě, že mu "dočasné překážky" v plném výkonu funkce brání. Americký prezident Barack Obama po Mubarakově vystoupení upozornil, že egyptská vláda má "důvěryhodnou, konkrétní a jednoznačnou" cestu k demokracii teprve před sebou.

Obama zároveň vyzval egyptskou vládu, aby se zdržela veškerého násilí. Rezolutně se k vývoji situace v Egyptě vyjádřila ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová, podle níž v Egyptě nastal čas ke změnám. V podobném duchu se k situaci v zemi vyjádřil německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. Pomoc v procesu politických změn Egyptu nabídla i Francie.

Tagy: protesty armáda Egypt Káhira mubarak

Zdroje: ČTK