Egypt začal soud s Mubarakem, do síně ho přivezli na nemocničním lůžku

- Aktuality autor: red

V Káhiře začal dlouho očekávaný proces s bývalým egyptským prezidentem Husním Mubarakem. Do soudní síně byl přivezen na nemocničním lůžku. Před policejní akademií v Káhiře, kde se soud koná, trvají potyčky.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Třiaosmdesátiletý exprezident čelí obvinění z korupce a podílu na smrti stovek demonstrantů při letošních protestech, které vedly k pádu jeho autoritářského režimu. Hrozí mu až trest smrti.

Mubarak byl na lůžku umístěn do prostoru obžalovaných za masivními mřížemi spolu se svými syny v síni, kde proces sleduje na 600 lidí. Líčení přenáší v přímém přenosu státní televize.

Bývalý prezident byl nejprve převezen letadlem z přímořského letoviska Šarm aš-Šajch a následně vrtulníkem před policejní akademii, kde se soud koná. Z vrtulníku ho před budovu převezla sanitka.

Již před jeho příletem se před budovou policejní akademie rozpoutaly potyčky mezi stovkami Mubarakových stoupenců a oponentů. Policisté v zářivě bílých uniformách se snažili demonstranty, kteří na ně házeli kameny a láhve s vodou, od sebe oddělit.

Mubarakův stav je pochybný

Přelíčení se mají zúčastnit mimo jiné příbuzní některých z 850 demonstrantů zabitých při lednových a únorových protestech.

Mubarak, který se téměř do posledních chvil své třicetileté autoritářské vlády těšil výrazné podpoře západního světa, žil od svého svržení v únoru v internaci v letovisku Šarm aš-Šajch. Jeho zdravotní stav vyvolává značné pochyby. Podle lékařů trpí srdečními problémy.

Souběžně má dnes začít z července odročené jednání v procesu s exministrem vnitra Habíbem Adlím obžalovaným z nařízení střelby do demonstrantů při masových protestech, které vedly ke svržení Mubarakovy vlády.

Tagy: Egypt Káhira mubarak

Zdroje: ČTK