Egypt ukončil vyšetřování případu dvou otrávených Češek

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Egyptské úřady ukončily vyšetřování případu dvou Češek otrávených loni v létě v letovisku Hurgada. Informoval o tom internetový deník Týden.cz a to následně potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí s odkazem na neoficiální informace z Egypta. S jakým výsledkem vyšetřování případu skončilo, není podle ministerstva jasné. Egypt kvůli úmrtí matky a její dcery čtvrt roku zadržoval manžela a otce Petra Kramného, než jej propustil do Česka.

"Máme k dispozici neoficiální informaci o tom, že případ byl ze strany egyptských úřadů uzavřen, nicméně oficiální zprávu jsme od egyptské prokuratury navzdory našim urgencím nedostali," řekla mluvčí ministerstva Johana Grohová.

Podle ministerstva tedy není jasné, zda byl v případu šestatřicetileté ženy z Karviné a její osmileté dcery, které nalezl na konci července otrávené v hotelovém pokoji manžel mrtvé ženy, někdo obviněn. Česká diplomacie ani neví, zda nebyl případ odložen, či kam vlastně vyšetřování dospělo. Stejně jako bezprostředně po jejich smrti je totiž od egyptských úřadů velmi obtížné získat informace, neboť obě země neuzavřely žádnou dohodu o spolupráci v podobných případech.

"Protože jde o české občany, tak se opakovaně dotazujeme na výsledek vyšetřování, ale dosud jsme tuto informaci nedostali," podotkla Grohová. Jak dodala, egyptskou prokuraturu budou žádat i nadále o oficiální výsledky vyšetřování.

Okolnosti smrti obou Češek, které byly otráveny neznámou látkou, nejsou stále vyjasněny. Kramný po jejich nalezení uvedl, že všichni tři trpěli střevními a žaludečními problémy. Verzi o otravě z jídla ale pak zpochybnil ředitel nemocnice v Hurgadě, který v českých médiích řekl, že obě mrtvé měly žaludek rozleptaný silným jedem. Egyptské úřady Čecha tři měsíce držely v zemi jako svědka. Obviněn v souvislosti s úmrtím nakonec nebyl a 31. října se vrátil do České republiky.

Podle médií mohlo být mezi podezřelými kromě Kramného i několik zaměstnanců hotelu. Nicméně jedinou osobou, která tehdy figurovala v souvislosti s vyšetřováním případu byl právě český občan a nikdo jiný.

Podrobnosti k výsledkům vyšetřování nemá ani česká policie. "V současné době nemáme žádné nové informace, které by byly ke zveřejnění," řekla serveru Týden.cz mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková.

Tagy: Egypt smrt manželky

Zdroje: ČTK