Egypt: Protesty pokračují, Mubarak chce měnit ústavu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Egyptský prezident Husní Mubarak v úterý po dvou týdnech protestů ustavil komisi, která se má zabývat reformou ústavy ohledně organizace prezidentských voleb. Mubarak se snaží uklidnit protestující odpůrce.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podle agentury AFP jde o první konkrétní krok k provedení navrhovaných reforem, kterými se jeho režim snaží upokojit oponenty v ulicích. Na další demonstraci proti prezidentovu setrvání v úřadu aktivisté na centrální káhirské náměstí chtěli dostat až milion lidí. Egyptská armáda na náměstí Tahrír nechala vstoupit pouze zahraniční novináře s místní akreditací.

O prezidentových krocích ve státní televizi informoval egyptský viceprezident Umar Sulajmán. Mubarak podle něj ustavil komisi k projednání a doporučení ústavních změn, které by měly uvolnit pravidla pro kandidaturu na úřad hlavy státu a omezit počet prezidentských mandátů. Nařídil prý také vytvořit komisi, která by provádění všech navržených reforem sledovala. Oba orgány prý začnou pracovat okamžitě. 

Členy komise pro přípravu ústavních a legislativních změn bude šest soudců a čtyři odborníci na problematiku ústavy. V jejím čele pak stane šéf egyptského nejvyššího odvolacího soudu. Doporučení by Sulajmánovi měla předat do konce měsíce.

Mubarak odmítl odejít. Slibuje ale, že nebude kandidovat

Egyptská vláda od zahájení protestů 25. ledna slíbila několik vstřícných kroků. Hlavní požadavek demonstrantů, totiž okamžitý odchod hlavy státy, sám prezident Mubarak odmítl, slíbil však, že v podzimních prezidentských volbách nebude usilovat o šestý prezidentský mandát. 

Již v pondělí vláda oznámila zvýšení mezd státním zaměstnancům a slíbila vyšetřit údajné podvody při loňských parlamentních volbách a korupci v úřadech. Mubarak také nařídil vyšetřit střety z minulého týdne, kdy se proti sobě postavili jeho stoupenci s demonstranty, i případy zadržení obhájců lidských práv a novinářů. Výsledky mají být předány do rukou egyptské prokuratury. 

Demonstranti nebudou stíháni, slíbil prezident

Sulajmán po poradě s prezidentem ohledně setkání v rámci národního dialogu dále prohlásil, že byl sestaven jasný plán a časový rozvrh "poklidného a organizovaného předání moci". Mubarak prý rovněž řekl, že demonstranti nebudou stíháni. "Egyptská mládež si zaslouží národní uznání", řekl podle Sulajmána prezident. "Neměli by být zadrženi, zastrašováni nebo jim bráněno ve svobodě vyjádření." 

Opoziční hnutí Muslimské bratrstvo, které v neděli spolu s dalšími představiteli opozice poprvé jednalo se Sulajmánem, v úterý ráno dosud navržené reformy označilo za "dílčí" a opětovně vyzvalo Mubaraka k odchodu. 

Opozice v ulicích chtěla na úterý na káhirské náměstí Tahrír dostat až milion demonstrujících. Dění na náměstí dosud mohli volně sledovat také zahraniční novináři. Vláda nicméně vydala nová nařízení, podle kterých si zahraniční žurnalisté musí pořídit akreditaci ministerstva informací. Získat ji prý trvá celé dny, přičemž na náměstí prý byli vpuštěni akreditovaní žurnalisté.

Zadrženy desítky novinářů

V uplynulých dnech byly při manifestacích zadrženy desítky novinářů. Podle Mezinárodního výboru na ochranu novinářů (CPJ) jim nyní v práci spíš než policie nebo Mubarakovi sympatizanti stále více brání armáda.

Demonstranti na náměstí Tahrír se k dosavadním slibům změn staví skepticky. Někteří tvrdí, že odejdou až s Mubarakovou okamžitou demisí. "Zranění tu v posledních dnech nebyli," řekl čtyřiadvacetiletý Muhammad. Ale lidé tu mají zdravotní problémy, hygienické podmínky tu jsou velmi špatné, tvrdí.

Ve snaze udržet masové protesty v pohybu se oponenti soustředili na nedávno propuštěného marketingového ředitele internetové společnosti Google. Stránku na sociální síti Facebook, která žádá, aby se Vaíl Ghaním stal jejich vůdcem, zatím podpořilo 90 tisíc uživatelů. Ghaním byl propuštěn v pondělí poté, co byl podle jeho slov dva týdny držen egyptskou státní bezpečností. Nechal se přitom slyšet, že byl správcem stránky na Facebooku, která sloužila k organizaci aktivistů. V ulicích Káhiry se také sám protestů účastnil.

Tagy: protesty Egypt mubarak ustava

Zdroje: ČTK