Egypt odsoudil k smrti 17 lidí za útoky na kostely, Amnesty International sepsula formu procesu

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

V Egyptě ve čtvrtek odsoudili k trestu smrti 17 lidí za útoky na kostely z let 2016 a 2017, dalších 19 lidí poslal vojenský soud za mříže na doživotí. Informovala o tom egyptská státní agentura MENA. Rozsudek kritizovala ředitelka pobočky Amnesty International (AI) pro Severní Afriku s tím, že masové rozsudky smrti vynesené vojenským soudem podle ní v nespravedlivém procesu dalšímu sektářskému násilí nezabrání.

Kostel v Káhiře, krátce po útoku v roce 2016

Kostel v Káhiře, krátce po útoku v roce 2016,zdroj: Profimedia.cz

Dnešní verdikt se týká útoků, které se staly loni v dubnu v Alexandrii a městě Tanta a v prosinci 2016 v Káhiře. Celkem při všech těchto útocích zemřelo 74 lidí. Kromě trestů smrti a doživotí vynesl dnes vojenský soud v Káhiře také tresty od deseti do 15 let pro desítku dalších osob. Všichni byli obžalováni z vraždy 74 lidí a z pokusu o vraždu 152 osob, upozornila agentura Reuters.

"Není pochyb, že pro takové hrozné útoky na koptské kostely neexistuje ospravedlnění a že jejich aktéři měli být zodpovědní za své činy. Ale udělování masových trestů smrti v nespravedlivém vojenském procesu dalším sektářským útokům nezabrání," uvedla dnes v prohlášení šéfka severoafrické pobočky AI Nadžia Búnaimová.

Obvinění z útoků na kostely by měli podle AI stanout před civilním soudem, který splní všechny zásady mezinárodního práva. Vojenské soudy v Egyptě podle AI nezaručují spravedlivý proces, odsouzení civilisté jsou při nich často donuceni k přiznání mučením.

Vybrané údaje o trestu smrti ve světě, který plánuje zrušit Malajsie:

 • Trest smrti podle organizace Amnesty International (AI) zrušilo 106 zemí, v dalších 36 zemích se nevykonává. To jsou dohromady dvě třetiny zemí světa. Trest smrti má zakotveno v legislativě a stále ho vykonává 54 zemí světa.
 • Jedinými vyspělými demokraciemi na světě, kde trest smrti stále vykonávají, jsou Spojené státy (loni 23 poprav) a Japonsko (loni čtyři popravy; letošní rok se vymyká trendu posledních let, v červenci totiž popravili 13 lidí odsouzených za útok sarinem v tokijském metru z března 2005).
 • Z evropských zemí uplatňuje hrdelní trest jen Bělorusko. Od roku 1991, kdy získalo samostatnost, bylo k tomuto verdiktu odsouzeno přes 400 lidí, v posledních letech počet poprav radikálně klesá, předloni to byly čtyři popravy, loni dvě.
 • V roce 2017 bylo podle AI v 23 zemích zaznamenáno 993 poprav, v roce 2016 bylo popraveno 1032 odsouzených a v roce 2015 dokonce 1634, což bylo nejvíce od roku 1989.
 • Asi 85 procent zdokumentovaných poprav podle AI připadá na pouhé čtyři země - Írán, na který připadá přes 50 procent všech poprav ve světě, Saúdskou Arábii, Irák a Pákistán. Statistika ale nezahrnuje Čínu, kde byly popraveny tisíce lidí; záznamy o trestech smrti jsou tam vedeny jako státní tajemství.
 • Jako zatím poslední zrušily trest smrti Guinea a Mongolsko.
 • K výkonu trestu smrti se používá smrtící injekce, někteří z odsouzených byli popraveni v plynové komoře, setnuti, skončili na šibenici či před popravčí četou. Veřejné popravy se konají v Íránu, loni jich bylo 31, pěti popraveným nebylo ani 18 let.
 • Trest smrti byl v bývalém Československu zrušen s účinností od 1. července 1990. Rozsudky smrti vynesené před tímto datem byly změněny na doživotí.
 • Poslední poprava v bývalém Československu se konala 8. června 1989 v Bratislavě. Devětadvacetiletý recidivista Štefan Svitek ze slovenského Brezna dostal absolutní trest za to, že umlátil sekerou manželku a dvě dcery. Poslední poprava v nynější České republice byla vykonána 2. února 1989. Popraveným byl Vladimír Lulek z Hradce Králové (34) odsouzen v lednu 1988 za pětinásobnou vraždu a za pokus o vraždu.
 • Poslední ženou popravenou v Československu se 12. března 1975 stala čtyřiadvacetiletá Olga Hepnarová, která trest dostala za to, že v červenci 1973 úmyslně vjela nákladním automobilem mezi lidi na zastávce tramvaje v Praze 7 a osm lidí zabila.
 • Za dobu trvání Československa (bez období německé okupace) bylo podle Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu popraveno 1217 lidí, přičemž u 21 procent z nich to bylo za politické trestné činy.

Tagy: zahraničí Egypt Amnesty International justice a soudy terorismus a násilí útoky a atentáty

Zdroje: ČTK