Egypt navrhuje prodloužit příměří v pásmu Gazy. O dva dny

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Egypt, který funguje jako zprostředkovatel při jednáních mezi Izraelci a palestinským hnutím Hamas, znepřáteleným stranám navrhl, aby bylo nynější třídenní příměří prodlouženo o dva dny. S odvoláním na egyptské zdroje o tom ve středu informovala libanonská televize.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Getty Images

Palestinská delegace je v Káhiře již od víkendu, Izraelci dorazili v úterý večer a dnes by měly být zahájeny nepřímé rozhovory o trvalejším příměří v oblasti. 

Dojednané krátkodobé příměří vstoupilo ve středu do druhého dne a z obou stran je zatím dodržováno. Na území Izraele nepřistála ani jedna raketa z pásma Gazy, které ovládá hnutí Hamas, a nedochází ani k žádným izraelským náletům. 

Americký ministr zahraničí John Kerry v rozhovoru s britskou televizní stanicí BBC vyzval Izrael i Palestince, aby využili nynějších rozhovorů k "širším vyjednáváním" týkajícím se jejich vztahů a budoucího uspořádání. "Věřím, že nynější situace přivede všechny k tomu, že se zaměří zpátky na vyjednávání a pokusí se vyřešit témata týkající se obou států," prohlásil Kerry. 

Šéf americké diplomacie opět zopakoval, že USA podporují právo Izraele na sebeobranu proti raketám vypáleným radikály z palestinského hnutí Hamas. Spojené státy ale rovněž podpořily otevření hraničních přechodů do Gazy, aby "se do oblasti dostalo jídlo a mohlo dojít k její rekonstrukci". "S větší svobodou se ale pojí i větší zodpovědnost vůči Izraeli, což znamená vzdát se raket," dodal Kerry. 

Za téměř měsíc trvání si boje mezi Izraelem a pásmem Gazy vyžádaly na palestinské straně 1867 mrtvých, z nichž většina jsou údajně civilisté. Mezi 67 oběťmi na izraelské straně je 64 vojáků, dva izraelští civilisté a jeden Thajec. 

Podle bilance, kterou zveřejnila izraelská armáda, bylo z pásma Gazy vypáleno od 8. července přes 3360 raket, z toho více než 2300 jich dopadlo do Izraele, 475 skončilo ještě na území Gazy a 584 raket zachytil a zneškodnil protiraketový systém Iron Dome. Izraelská armáda zničila během operace Ochranné ostří 32 tunelů vedoucích z Pásma Gazy na území židovského státu, letectvo pak zaútočilo na 4762 údajných teroristických cílů, z toho 1678 bylo odpalovacích zařízení raket a 191 úkrytů zbraní. Zabito bylo podle izraelské armády více než 750 teroristů. 

 

Tagy: Egypt Izrael Hnutí Hamas

Zdroje: ČTK