Egypt na pokraji občanské války, exprezidenta obvinili z vražd

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Tábory příznivců a odpůrců svrženého egyptského prezidenta Muhammada Mursího se dnes v Káhiře napadly vzájemně kamením. Armáda pohrozila, že proti násilí zakročí. Na dnešek jsou svolány demonstrace oponentů i stoupenců Muslimského bratrstva.

Nepokoje v Egyptě

Nepokoje v Egyptě,zdroj: Getty Images

Panují obavy z krveprolití. První střet se odehrál ve čtvrti Šubra. Účastníci manifestací proti sobě zaútočili kamením. Mursího oponenti tam pálili fotografie svrženého prezidenta a ze střech házeli lahve na jeho stoupence. Podle agentury AFP se je snaží místní občané zklidnit.

Armáda, která Mursího přinutila 3. července odstoupit, dala bratrstvu do soboty čas ukončit protesty a připojit se k návrhu politického řešení situace, na jehož konci jsou nové volby. Bratrstvo ale považuje Mursího odstranění za nelegální a označuje ho za převrat.

Velitel armády a ministr obrany Abdal Fatah Sisi pozval Egypťany ve středu k dnešním demonstracím. Mají být poklidné a mají dát armádě mandát zakročit proti terorismu. Od Mursího svržení při protestech zahynulo téměř 200 lidí. Vojsko tvrdí, že mnozí přicházejí demonstrovat ozbrojeni a vyvolávají násilí záměrně.

"K ničemu nepodněcujeme, ale zakročíme rozhodně proti jakýmkoli výzvám k násilí nebo k terorismu ze strany bratrstva a jeho stoupenců," sdělil jeden z armádních představitelů.

Na centrálním káhirském náměstí Tahrír se dnes shromáždilo několik tisíc lidí. Očekává se, že další přijdou do večera, kdy muslimové přeruší ramadánový denní půst a po večerní modlitbě se najedí. Vjezdy na náměstí střeží obrněné vozy.

Mnohé Egypťany trvale vypjatá situace děsí. Taxikář Šadí Muhammad řekl, že "je doma ve dne v noci, protože pracovat je příliš nebezpečné". "Netušili jsme, že se situace v Egyptě může až takto zhoršit, každodenně slyšíte o nových střetech a smrti. Egypt je katastrofa," prohlásil.

Úřady dnes vyjasnily právní situaci Mursího, když na něj uvalily dvoutýdenní vazbu. Je vyšetřován kvůli spojenectví s palestinským Hamasem při útocích na policejní stanice a věznice, při nichž byly v roce 2011 osvobozeny desítky vězňů. Z vězení tehdy unikl také Mursí. Bratrstvo to považuje za návrat do doby bývalého režimu.

Tagy: Egypt občanská válka

Zdroje: ČTK