Egypt čeká dnes finální hlasování o přerodu v islamistický stát

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Rozhodující druhé kolo referenda o návrhu nové ústavy připraveném islamisty se v sobotu uskuteční v Egyptě. Liberální opozice vyzvala voliče, aby hlasovali proti narychlo schválenému textu, který podle ní posiluje postavení islámu ve společnosti. Čeká ji ale zřejmě porážka. V prvním kole, konaném minulou sobotu, se pro novou ústavu vyslovilo jen asi 57 procent hlasujících. Teď se bude rozhodovat v 17 zbývajících provinciích, které jsou považovány za konzervativnější.

Ústava mimo jiné omezuje počet čtyřletých funkčních období hlavy státu na dvě, což je reakce na tři desítky let panování autoritářského prezidenta Husního Mubaraka. Podle ochránců lidských práv obsahuje záruky proti svévolnému zadržování lidí a mučení a zachovává svobodu vyznání - zmíněni jsou v této souvislosti ale jen muslimové, křesťané a židé, což prý vyvolává obavy z útlaku menších náboženství. 

Návrh základního zákona dokončili islamisté přes bojkot liberálů a křesťanů. Hrozí ale, že nezíská dvě třetiny hlasů, které mnoho z islamistů považuje za dolní práh pro to, aby letos zvolený islamistický prezident Muhammad Mursí mohl referendum považovat za svůj osobní úspěch. Prezidentův tábor, který podporuje například bývalé militantní hnutí Gamá al-Islámíja, tvrdí, že ústava je nutná k tomu, aby se Egypt po desítkách let autoritářské vlády podporované armádou posunul směrem k demokracii. 

Islamistická demokracie příliš reálně nezní

Mursí však v listopadu vyvolal nebývalou vlnu kritiky, když se pokusil rozšířit si pravomoci na úkor justice. Mnozí soudci, jež mají ze zákona povinnost dohlížet na průběh hlasování, pak vyhlásili bojkot referenda, jež bylo kvůli tomu nakonec rozděleno do dvou etap. Absence soudců ve volebních místnostech byla podle kritiků v čele s nejsilnějším opozičním uskupením Frontou národní spásy jedním z nedostatků prvního kola hlasování. Nepřítomnost soudních dohlížitelů ve volebních místnostech by mohla narušit legitimitu referenda a Káhira slíbila, že údajné nedostatky vyšetří. Z jihu Egypta přišly po sobotním hlasování zprávy o zastrašování křesťanů islamisty. Křesťané v Egyptě tvoří asi desetiprocentní menšinu, posilování islámu sledují s obavami a někde jim prý bylo bráněno v účasti v referendu. 

Rozsáhlé nesrovnalosti v prvním kole podle kritiků uspíšily demisi generálního tajemníka volební komise, jenž ve středu údajně ze zdravotních důvodů rezignoval. K nejistotě před druhým kolem referenda přispěl i egyptský generální prokurátor Talaat Abdalláh jmenovaný Mursím, když ve čtvrtek vzal zpět svou rezignaci, jež prý na začátku týdne podal pod tlakem. Několik prokurátorů přerušilo práci a chystají se protestovat. 

Krize bude pokračovat

Podle analytiků hrozí, že krize bude v nejlidnatější arabské zemi pokračovat i po skončení referenda, s nímž si mnoho Egypťanů spojovalo naději na ukončení nestability po Mubarakově svržení loni v únoru. Ústavodárný proces vynesl na světlo hluboké rozpory v Egyptě, jež se týkají především rozdílných pohledů na příští podobu společnosti po loňské protivládní revoltě. 

"To, co se děje v Egyptě, je ideologická bitva desetiletí," míní odborník na Egypt Paul Sullivan z americké Georgetownské univerzity. "V mnoha ohledech to může být chápáno jako střet mezi interpretacemi islámu, ba i střet civilizací uvnitř Egypta," tvrdí v komentáři na stránce televize Al-Arabíja. Řešení celé věci, které by mohlo ovlivnit podobné debaty v celém muslimské světě, přitom podle něj nenabídne toto referendum, ale ani příští volby. Ty by se, pokud ústava projde, měly konat do dvou měsíců. 

Tagy: Egypt islám ustava

Zdroje: ČTK