Ebola se v Africe nadále vymyká kontrole, aerolinky ruší lety do zasažených zemí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 29. 7. 2014 20:17) - Aktuality autor: Petr Kubec

Západoafrické aerolinky se snaží zabránit šíření viru ebola a ruší lety do zasažených zemí. Hlavní letecká společnost pro západní Afriku Asky Airlines v úterý zrušila na neurčito všechny lety do Libérie a Sierry Leone. I zasažené země přijímají tvrdá opatření - například Libérie zakázala všechny fotbalové zápasy, protože kontaktní sporty zvyšují riziko přenosu viru. V Sieře Leone zemřel v úterý také hlavní lékař Světové zdravotnické organizace (WHO) pro tamní oblast.

Ebola se v Africe vymyká kontrole

Ebola se v Africe vymyká kontrole,zdroj: Isifa.com

Podle WHO již v západní Africe nemoci podlehlo 672 lidí. Nakazilo se prý celkem více než 1200 osob. Epidemie vypukla v únoru v Guineji a hlavně kvůli čilým přeshraničním stykům místního obyvatelstva se rozšířila i do sousední Sierry Leone a Libérie. Minulý týden první případ úmrtí oznámila také nejlidnatější země Afriky Nigérie, kde zemřel liberijský občan.

Liberijce z Monrovie do nigerijského Lagosu přepravila společnost Asky Airlines, která dnes v reakci na tento případ pozastavila všechny lety do metropolí Monrovie a Freetownu. Spojení do třetí ebolou zasažené země - Guineje - bude prý zatím zachováno.

Podle WHO je ale nebezpečí, že se lidé nakazí od spolucestujícího v letadle, minimální, protože virus se přenáší kontaktem s tělními tekutinami. Organizace proto nevydala žádné doporučení, které by letecké společnosti nabádalo k rušení letů.

Zákeřné nemoci dnes podlehl také Sheik Umar Khan, jedna z hlavních lékařských autorit podílejících se na boji s virem v Sieře Leone. Podle agentury Reuters Khan ošetřil více než stovku pacientů, přičemž se tento měsíc sám nakazil. Sierraleonský ministr zdravotnictví devětatřicetiletého lékaře dnes označil za "národního hrdinu". Už o víkendu podlehl nákaze významný liberijský lékař Samuel Brisbane.

Neúspěch ve snaze zastavit šíření eboly přičítá WHO mimo jiné malé informovanosti místního obyvatelstva. Obyvatelé západní Afriky se prý stále spoléhají na lidové léčitele a moderní medicíně i přes osvětové akce příliš nedůvěřují. V souvislosti se zákazem konání fotbalových utkání se ke kampani za větší informovanost obyvatel připojila také liberijská fotbalová legenda a jediný africký držitel Zlatého míče George Weah.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný lék ani vakcína, takže úmrtnost na ebolu je vysoká. Vůbec poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 lidí. Polovina z nich

Tagy: Afrika aerolinky virus spor fotbal WHO epidemie letecká doprava Sierra Leone Libérie ebola

Zdroje: ČTK