E.ON zdraží domácnostem od listopadu plyn

- Aktuality autor: Danica Klein

Energetická společnost E.ON zvýší do listopadu ceny plynu pro domácnosti v průměru o dvě procenta, sdělil mluvčí společnosti Vladimír Vácha. Rodiny, které plynem vaří a topí, si tak připlatí zhruba 30 korun měsíčně. Ostatní velcí dodavatelé do konce letošního roku zdražování neplánují. Firmy letos držely stabilní ceny, zdražovaly však výrazně v loňském roce. 

Plyn.

Plyn.,zdroj: ThinkStock

Podle Váchy E.ON zdražuje kvůli rostoucím cenám komodit, konkrétně ropy, na kterou se váže cena plynu. "Zdražujeme poprvé po 11 měsících, ceny jsme již nemohli držet na současné úrovni," řekl. Naposledy zdražil E.ON plyn loni v prosinci, a sice o 3,5 procenta. 

Konkrétní sazby se liší podle distribučního území. Na jihu Čech a Moravy, kde provozuje plynárenskou síť E.ON, bude růst cen činit zhruba 1,3 procenta. Na distribučním území jiných dodavatelů bude E.ON zdražovat o něco víc. Domácnost, která plynem jen vaří, si ale připlatí podle Váchy asi jen korunu měsíčně. 

Sleva pro rodiny s malými dětmi

Ostatní velcí dodavatelé plánují zachovat do konce roku stabilní ceny. "Žádné změny v cenách nepředpokládáme," sdělil mluvčí RWE Martin Chalupský. Hlavní tuzemský dodavatel RWE loni zdražil zhruba o 30 procent, letos drží ceny beze změn. Firma podle Chalupského registruje růst počtu klientů, kteří mají zájem o zafixování pevné ceny na delší období. 

Také E.ON zaznamenává velký zájem o zavedení pevných cen. Zhruba 80 procent velkoodběratelů u E.ON podle Váchy již na tuto možnost přistoupilo.

Zdražování dodávek letos podle mluvčího Miroslava Vránka nechystá ani Pražská plynárenská. Odliv klientů k levnějším prodejcům se snaží firma zastavit různými slevami například pro seniory či držitele průkazu osoby se zdravotním postižením. "Aktuálně jsme spustili další podobný produkt 'sleva pro rodiny s malými dětmi' a podle prvních ohlasů jej poptávají desítky zákazníků denně," uvedl Vránek. 

Změny v cenách do konce roku nechystá ani jeden z hlavních alternativních dodavatelů Bohemia Energy, sdělil obchodní ředitel společnosti Libor Holub. 

Obnova plynárenské sítě

Pro sestavení ceníků platných od příštího roku firmy ještě čekají na regulované ceny, které stanoví Energetický regulační úřad. Ten však počítá s tím, že by mohl snížit ceny za distribuci plynu, čímž by domácnosti mohly ušetřit několik set korun ročně. Úřadu se nelíbí, že distributoři málo investují do obnovy plynárenské sítě, uvedly nedávno Lidové noviny. 

E.ON zásobuje plynem více než 120.000 zákazníků v jižních Čechách a na jižní Moravě. Plyn prodává i v dalších místech republiky, kde nevlastní distribuční síť. Elektřinu dodává v jižních Čechách a na jižní Moravě asi 1,2 milionu zákazníků 

Tagy: plyn cena zdražování

Zdroje: ČTK