Dvoudenní jednání velmocí s Íránem o atomu nepřineslo výsledek

- Aktuality autor: red

Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová, která vede rozhovory jménem pěti velmocí s Íránem o jeho kontroverzním jaderném programu, na závěr jednání prohlásila, že je zklamána, protože nebylo dosaženo žádné dohody.

Dodala, že nové kolo rozhovorů s Íránem nebylo stanoveno. Írán předtím odmítl žádost Spojených států o dvoustrannou schůzku. Zástupce íránského vyjednavače Saída Džalílího Abolfazl Zohrehvand řekl, že o schůzku Teheránu s Washingtonem požádala šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová, která vede rozhovory jménem velmocí, tedy Spojených států, Velké Británie, Francie, Ruska, Číny a Německa.

"Takové rozhovory, které nejsou na programu istanbulského jednání, není třeba konat," řekl Abolfazl Zohrehvand pro íránskou arabskojazyčnou televizi Al-Alám. Velmoci se od pátku pokoušely přesvědčit Írán, aby přistoupil na bilaterální vyjednávání se Spojenými státy, bez nichž není další diplomatický

Obavy z nukleárních zbraní

Teherán již předem zopakoval, že na rozhovorech v Istanbulu se nebudou řešit jaderné aktivity Íránu, který Západ podezírá ze snahy vyrobit nukleární zbraň. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád prohlásil, že Teherán uvítá cestu spolupráce, ale dal jasně najevo, že "íránský národ neustoupí ani o píď" ve svém jaderném programu.

Předešlé diskuse velmocí s Íránem se uskutečnily v prosinci v Ženevě. Skončily bez hmatatelného výsledku, ale byla na nich vyjádřena vůle pokračovat v dialogu. Spojené státy a jejich spojenci podezřívají Írán z tajných plánů na výrobu jaderných zbraní. Teherán to popírá a tvrdí, že jeho jaderný program je výhradně mírový. Napětí zvyšuje i to, že Írán svůj jaderný program rozvíjí v tajnosti a odmítá spolupracovat i s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE).

Několikery sankce Íránu

Západ uvalil na Írán čtvery sankce, protože se Teherán odmítl vzdát technologie obohacování (zvyšování koncentrace) uranu. Írán trvá na tom, že na ni má právo a že jediným jeho cílem je soběstačnost v jaderné energetice.

Viceprezident pro jadernou energetiku Alí Akbar Sálehí loni tvrdil, že Írán bude do září 2011 schopen vyrobit si sám palivo pro teheránský výzkumný reaktor, v němž se vyrábějí izotopy pro onkologickou léčbu. Je k tomu třeba obohacovat uran na 20 procent. Írán odmítl předloňskou nabídku získat toto palivo z jiné země výměnou za svůj uran obohacený zhruba na tři procenta a začal místo toho s obohacováním až na 20 procent. Západní oborníci si myslí, že Íránci zatím nedokážou z takto obohaceného uranu vyrábět palivové články. Sálehí nedávno sdělil, že Írán má k dispozici 40 kilogramů uranu obohaceného na 20 procent, v říjnu prý měl 30 kilogramů.

Tagy: Írán atom

Zdroje: ČTK