Dvě podchlazené děti byly uvězněné v ledu. Učitelka bezmocně přihlížela

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Hasiči dnes před polednem vytahovali dvě děti z ledové vody rybníka ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Podchlazené děti byly převezeny na vyšetření do tamní nemocnice, jejich stav není vážný, řekl mluvčí krajské záchranky Petr Olšan. Podle mluvčího hasičů Iva Mitáčka byla školní třída třeťáků s pedagožkou na výletě po naučné stezce. Několik dětí se rozhodlo vstoupit na velmi tenký led. Učitelka jim v tom nedokázala zabránit, uvedl Mitáček.

Rybník byl kvůli teplému počasí těchto dnů zamrzlý již jen částečně. "Asi dvacet metrů od břehu se led probořil a děti skončily ve vodě. Učitelka okamžitě volala o pomoc na tísňové lince 112, kde popsala událost s akutním zásahem. Sama na oslabený led nemohla vstoupit a účinně tak zakročit," popsal Mitáček. Vodní plocha se nachází jen asi 100 metrů od stanice profesionálních hasičů. Část jednotky tak vyběhla k vodě přímo ze stanice, včetně velitele zásahu.

"V těchto případech přímého ohrožení osob v ledové vodě je rozhodující každá minuta," přiblížil Mitáček. Před příchodem hasičů se jednomu z dětí podařilo dostat se po ledu ke břehu. "Další dvě děti byly stále v otvoru probořeného ledu. Bylo nutné rychle jednat. Nebyl čas na přípravu člunu nebo složitějších technických pomůcek. Velitel zásahu rozhodl o použití takzvaného házecího lana. Na něm bylo postupně vytaženo jedno a následně i druhé dítě," doplnil mluvčí krajských hasičů.

Pedagogický dozor nezvládl situaci

Záchranáři z podchlazených dětí sundali mokré oblečení, naložili je do sanitky a převezli do nemocnice. Podle Mitáčka se jednalo v kraji o výjimečný případ. "Bylo pro nás velkým překvapením, že to byla celá třída a ještě s pedagogickým dozorem. Je to opravdu velmi neobvyklé. Naštěstí byla stanice hasičů blízko, byla to blesková akce," doplnil Mitáček. Hasiči ve Zlínském kraji zaznamenali podobný případ před devíti lety.

Tehdy skončil bohužel tragicky, když sedmiletý školák v lednu utonul ve slepém rameni řeky Moravy v Otrokovicích. Se spolužákem se klouzal po zamrzlé hladině. Dostal se však do míst, kde voda nebyla zamrzlá, sklouzl do vody a utopil se. Záchranáři jej začali hledat až po několika hodinách, neboť kamarád o neštěstí nikomu neřekl. Přivolaný lékař mohl již jen konstatovat chlapcovu smrt.

Zdroje: ČTK