Dvě desítky nebo dvojka vína: Zdravotnický výbor je pro mírnou toleranci alkoholu u cyklistů

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Senátní zdravotnický výbor v pondělí nejtěsnější většinou podpořil zavedení mírné tolerance alkoholu u cyklistů. Senátorský návrh schválil beze změn. Rozhodl tak přes nesouhlas zástupců ministerstev dopravy i zdravotnictví. Horní komora má návrh schvalovat za týden. Pokud jej senátoři podpoří, předlohu dostane k projednání Sněmovna, v níž čeká na schválení podobný poslanecký návrh týkající se vodáků.

Cyklisté si možná v budoucnu moci dopřát trochu piva

Cyklisté si možná v budoucnu moci dopřát trochu piva,zdroj: ThinkStock

Senátorská novela zákona o silničním provozu počítá s tím, že cyklisté by na cyklostezkách a silnicích třetích tříd směli řídit i v případě, pokud by měli v krvi 0,5 promile, podobně jako v Německu. Navrhovaný limit odpovídá dvěma decilitrům vína nebo dvěma desetistupňovým pivům. Návrh také počítá se snížením maximální pokuty pro cyklisty za porušení pravidel na 500 korun. Nyní jim hrozí až 20 tisíc korun.

Cílem novely je mimo jiné umožnit lidem využívat vinařských cyklostezek, které cíleně vedou vinohrady a v okolí vinných sklepů, a přispět tak k rozvoji turistiky. Popotahováni policií by podle předkladatelů neměli být ani ti, kdo si dají pivo při vyjížďce na kole po venkově.

"To není zákon pro alkoholiky, je pro lidi, aby nebyli policií šikanováni," hájil normu senátor Jiří Vosecký (SLK). Lékař a senátor Jaroslav Malý (za ČSSD) uvedl, že navrženou toleranci alkoholu považuje na základě statistik BESIP za "zcela bezpečnou", neboť počet nehod zaviněných cyklisty se zvyšuje až od jednoho promile alkoholu v krvi. Výbor nakonec novelu podpořil poměrem 4:3.

Novelu doporučil schválit i senátní výbor pro veřejnou správu; po vzoru poslanecké úpravy by ji chtěl rozšířit i na vodáky. Malý by chtěl novelou zavést povinné cyklistické přilby i pro dospělé. Senátní dopravní výbor novelu projednal bez kladného či záporného doporučení.

Tagy: alkohol Senát ČR Česko domácí cyklistika

Zdroje: ČTK