Dva z šesti klatovských Romů dostanou kvůli napadení desetitisícové odškodnění

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Soud v Plzni dnes přiznal odškodné dvěma z šesti klatovských Romů, kteří se ho domáhali žalobou na ochranu osobnosti. Jeden by měl podle soudního rozhodnutí dostat 60 000 korun, druhý 10 000. Tři muži a tři ženy se domáhali odškodnění za trauma prožité při útoku dvou mladíků v červenci 2011. Jako satisfakci žádali různé částky, od 25 000 do 60 000 korun. 

Rozsudek

Rozsudek,zdroj: ThinkStock

Událost se stala předloni v Nýrsku. Tehdy pětadvacetiletý Jiří Miškovič a o čtyři roky mladší Václav Boublík podle žaloby napadli Romy. Za útok jim loni klatovský soud vyměřil podmíněné tresty. 

U plzeňského soudu, který řešil odškodnění za trauma, Romové tvrdili, že se obávají toho, že by se útok mohl opakovat a že by jim útočníci mohli podpálit dům. "Pohrdali námi jakožto bytostmi. Nadto se postavili do role jakýchsi vykonavatelů spravedlnosti, kteří nás potrestají za to, že vůbec existujeme," uvedli v žalobě. 

Boublík a Miškovič jakoukoli vinu či rasově motivovaný útok na romskou rodinu v Nýrsku odmítli. Oba se naopak stále považují za jejich oběti. Řekli, že proti Romům nic nemají a mají mezi nimi i kamarády a bývalé spolužáky. 

Tagy: Romové odškodné

Zdroje: ČTK