Dva podezřelé ze smrti uprchlíků v chladírenském voze zatkli v Maďarsku a Bulharsku

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 1. 9. 2015 14:28) - Aktuality autor: pal

V Maďarsku a Bulharsku byli zadrženi další dva podezřelí ze smrti uprchlíků, kteří se udusili v chladírenském voze na rakouské dálnici. V Rakousku byl v úterý obviněn i jeden Čech, který je podezřelý z převaděčství. Muže chytili už v červenci společně s 37 uprchlíky ve voze nedaleko Vídně. Rakousko také informovalo o tom, že o uprchlické krizi bude jednat s Českem, Slovenskem a Maďarskem. 

Jeden z podezřelých mužů, který je prý zodpovědný za smrt 71 uprchlíků, byl zadržen v Maďarsku

Jeden z podezřelých mužů, který je prý zodpovědný za smrt 71 uprchlíků, byl zadržen v Maďarsku,zdroj: Profimedia.cz

Jednoho z podezřelých zadržela na základě evropského zatykače bulharská policie. "Nyní musí bulharské úřady provést řízení o vydání osoby," uvedla mluvčí rakouského státního zastupitelství Verena Strnadová.

Druhou osobu zadrželi policisté v Maďarsku. Národnost zadržených, ani den, kdy k jejich zajištění došlo, Strnadová neupřesnila.

Policie má už pět podezřelých 

V rukou policie už dříve skončilo pět podezřelých: tři Bulhaři a jeden Afghánec jsou od soboty v maďarské vyšetřovací vazbě, o uvalení vazby na čtvrtého podezřelého Bulhara požádalo státní zastupitelství v jihomaďarském Kecskemétu v pondělí.

O těchto pěti mužích maďarská justice hovořila jako o malých rybách v převáděčském gangu.

Chladírenský vůz s 71 uprchlíky, kteří se pravděpodobně udusili, nalezla rakouská policie ve čtvrtek u dálnice A4 nedaleko maďarské hranice.

Dnes policie informovala, že při ohledání těl nalezla několik cestovních pasů a dalších dokladů. "Ještě zdaleka to ale neznamená, že známe jejich identitu. Není totiž zcela jisté, že se jedná skutečně o jejich dokumenty," uvedl policejní mluvčí Gerald Pangl.

Už dříve Rakousko uvedlo, že se s největší pravděpodobností u obětí jedná o občany Sýrie.

Z převaděčství je obviněn i jeden Čech 

Mladíka ve věku mezi 20 a 25 lety zadrželi rakouští policisté podle Lucie Steinichové z konzulárního oddělení české ambasády ve Vídni na konci července. Obvinění si prý již vyslechl a v současnosti se nachází ve vyšetřovací vazbě v dolnorakouské metropoli Sankt Pölten.

Muž se podle svého advokáta k činu přiznal. Podle českého zastupitelského úřadu se nedá očekávat, že by byl souzen na svobodě. Zatím prý není jasné, zda byl součástí organizované skupiny, nebo zda jednal sám.

Rakušané chtějí jednat o uprchlické krizi 

Dvoustranná jednání se sousedními státy Českem, Slovenskem a Maďarskem mají být jedním z kroků, které chce rakouská vláda podniknout v rámci řešení současné uprchlické krize. Po zasedání kabinetu to dnes podle agentury APA uvedl rakouský kancléř Werner Faymann.

Právě Česko, Slovensko a Maďarsko, ale i Polsko a pobaltské státy v minulosti Faymann několikrát kritizoval za údajný nedostatek solidarity v nynější migrační krizi.

Evropa podle něj musí situaci vyřešit společně, a to nikoli pomocí plotů a strážních věží, ale zesílenou spolupráci.Jinak prý hrozí konec schengenského systému, který umožňuje volný pohyb mezi zapojenými státy.

Při bilaterálních jednáních se chce Faymann pokusit své partnery ze středoevropských zemí přesvědčit o nutnosti spravedlivého rozdělení uprchlíků v rámci Evropy. "Musíme vynaložit mnohem více sil, aby se Evropa nerozpadla," uvedl dnes Faymann.

Kancléř i po dnešním jednání své vlády znovu kritizoval Maďarsko za stavbu plotu na hranicích se Srbskem i za nedodržování dublinských pravidel upravujících způsob projednávání azylových žádostí v rámci Evropské unie.

Budapešť podle Faymanna záměrně "špatně pochopila" prohlášení Německa, že nebude uprchlíky ze Sýrie vracet do země, kde překročili hranice EU, a že bude přímo posuzovat jejich žádosti o azyl.

Dublinská úmluva, která je základem evropské azylové politiky, nedává podle Faymanna sice dlouhodobě smysl, přesto ji ale není možné ignorovat. "Zákony musí dodržovat i Maďarsko," uvedl.

Tagy: Rakousko zahraničí justice a soudy uprchlická krize

Zdroje: ČTK