Dva italští vojáci si spletli rybáře s piráty a zabili je. Hrozí jim trest smrti

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Dvěma italským vojákům, kteří jsou v Indii obviněni z vraždy dvou rybářů, hrozí trest smrti. Jejich případ převzal jiný soud, který může vynést přísnější rozsudek. Itálie přitom oba muže vydala Indii právě po ujištění, že nebudou čelit hrozbě trestu smrti, ale nanejvýš sedmi letům vězení. Informovala o tom dnes agentura ANSA. 

Vojáci Massimilian Latorre a Salvatore Girone byli v Indii loni zadrženi a obviněni, že 15. února 2012 jako členové bezpečnostního týmu na palubě tankeru zahájili palbu na posádku indického rybářského člunu a dva muže zastřelili. Sami tvrdí, že si je spletli s piráty. 

Jejich případ znovu analyzuje od začátku protiteroristický vyšetřovací tým. O předání případu jinému soudu informoval dnes indický ministr spravedlnosti Ašvání Kumar. 

Indie italským vojákům dovolila začátkem roku odcestovat do vlasti, aby se mohli zúčastnit únorových voleb. Itálie se pak ale zdráhala je vrátit, čímž vyvolala diplomatickou roztržku. Na jejím konci byla demise italského ministra zahraničí Giulia Terziho, který s vydáním vojáků nesouhlasil. 

Původně se předpokládalo, že po rozsudku odnětí svobody by se odsouzení vrátili k výkonu trestu do Itálie, kde by jim byl po určitém čase třeba i zbytek trestu odpuštěn.

Tagy: vražda Indie vojáci

Zdroje: ČTK