Dva francouzští novináři vydírali marockého krále. Policie je zatkla

- Aktuality autor: pal

Francouzská policie zadržela v Paříži dva novináře, kteří jsou podezřelí z toho, že se pokusili vydírat marockého krále. Za to, že o něm nevydají knihu, která ho kritizuje, požadovali tři miliony eur (přes 81 milionů korun). 

Marocký král Muhammad VI.

Marocký král Muhammad VI.,zdroj: Profimedia.cz

Novináři a publicisté Eric Laurent a Catherine Gracietová, ve Francii dobře známí, hanili krále Muhammada VI. už v roce 2012 v knize Král predátor, která byla v Maroku zakázána.

Opět ve francouzském nakladatelství Seuil nyní chystali na začátek roku 2016 další podobnou, údajně "výbušnou" publikaci.

Vše údajně začalo 23. července, kdy Laurent kontaktoval králův úřad. Při následné schůzce s marockými představiteli v Paříži novinář slíbil, že novou knihu nevydá, pokud za to dostane peníze.

Následovaly další podobné schůzky ve francouzské metropoli, ale již za dohledu místních bezpečnostních služeb, které na případ upozornilo Maroko. Ve čtvrtek pak byli oba novináři zatčeni v jednom pařížském hotelu.

"Uskutečnilo se předání a přijetí jisté finanční částky," citovala francouzská média zdroj blízký případu. "Jde o vyděračství," řekl advokát Marockého království Eric Dupond-Moretti.

Novináři podle něj požadovali po králi, kterému se ve Francii vyčítá porušování lidských práv ve své zemi, tři miliony eur.

"Jsem v šoku. Věděla jsem, že Catherine (Gracietová) tuto knihu plánovala. Pokud se podezření potvrdí, bude to ze strany Catherine velmi překvapivé. Není typ člověka pro podobný zločin," komentoval případ francouzský novinář Nicolas Beau, který s Gracietovou napsal několik knížek.

Tagy: Francie Maroko zahraničí vydírání média a internet

Zdroje: ČTK