Dva bezdomovci vypili nemrznoucí směs a zemřeli, třetí bojuje o život

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 27. 6. 2013 17:30) - Aktuality autor: Michal Polák

Šumperku byli dnes nalezeni dva mrtví bezdomovci - žena a muž. Podle policie požili zřejmě nemrznoucí směs fridex. Laboratorní výsledky podle mluvčí nemocnice vyloučily u těchto lidí otravu metylalkoholem. V nemocnici je nyní kvůli otravě už pět lidí. Všichni popíjeli ve středu večer směs společně, řekl dnes krajský policejní mluvčí Josef Bednařík. Jeden z hospitalizovaných je ve vážném stavu. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

"Podle posledních informací byl vyloučen metylalkohol. S největší pravděpodobností vypili fridex. Směs je nebezpečná, hrozí kolaps ledvin a celého organismu," uvedl policejní mluvčí Bednařík. 

Mrtvé a lidi s příznaky otravy objevili policisté v ranních hodinách a během dne na různých místech města. Policisté zjistili, že všichni ve středu večer společně popíjeli a poté se rozešli. "Ve Vikýřovické ulici byla nalezena třiatřicetiletá žena bez známek života, našel ji tam kolemjdoucí při cestě do práce. Třiačtyřicetiletý muž byl nalezen v Žerotínově ulici, také bez známek života," uvedl policejní mluvčí. 

Muž je v kritickém stavu

Další čtyři lidé byli převezeni do šumperské nemocnice s podezřením na otravu. Na základě jejich výpovědi našli policisté ještě dalšího člověka, který měl s nimi směs popíjet. S podezřením na otravu jej odpoledne převezli rovněž do nemocnice. Jeden z hospitalizovaných je stále ve vážném stavu. "Stav muže na anesteziologicko - resuscitačním oddělení je nadále kritický," řekla dnes odpoledne mluvčí nemocnice Hana Szotkowská. Potvrdila informace policie, že laboratorní výsledky neukázaly přítomnost metylalkoholu v krvi. Zdravotní stav zbylých pacientů je stabilizovaný, zůstávají v nemocnici. 

Podle ředitele krajské záchranné služby Iva Mareše záchranáři odvezli do nemocnice jednoho člověka, další odvezli policisté. Muže, který je nyní ve vážném stavu, objevili záchranáři v drážním domku společně s jedním z mrtvých. "Byl plně při vědomí," řekl dnes Mareš. 

V souvislosti s otrávenými bezdomovci v Šumperku se původně spekulovalo, že může jít o další případy otrav metanolem, které se po Česku začaly šířit od začátku loňského září. Vyžádaly si přes čtyři desítky mrtvých, další desítky lidí měly po vypití otráveného alkoholu zdravotní problémy, někteří budou mít doživotní následky. Několik obětí pochází i z Olomouckého kraje. Policie kvůli kauze stíhá přibližně sedm desítek lidí. Už dříve několikrát vyzvala lidi, aby pili alkohol jen z ověřených zdrojů.

Tagy: bezdomovci Šumperk

Zdroje: ČTK