Důvěra v nezaujatost soudů klesá, zjistil STEM

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Důvěra v nezaujatost soudů je v Česku nejnižší od roku 1992. V nezaujatost jejich rozhodování věří jen zhruba čtvrtina Čechů. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM.

Češi navíc dlouhodobě kritizují práci soudů kvůli jejich nevýkonnosti a průtahům při rozhodování, uvedl průzkum. 

Zatímco na začátku 90. let minulého století věřilo v nezaujatost soudů kolem 40 procent lidí, v lednu letošního roku už je to jen 26 procent dotázaných. Přibližně stejný počet lidí si myslí, že české soudy pracují dobře. Většina je však k jejich činnosti kritická. 

Češi už soudům nevěří

"Můžeme z toho vyvodit, že negativní hodnocení práce soudů už nemá původ jen v jejich nevýkonnosti, ale v celkové nedůvěře v to, že jsou skutečně nezaujatou instancí," uvedli autoři průzkumu. 

Lidé podle zjištění STEM rozdílně hodnotí soudy nižších a soudy vyšších instancí. Soudy řešící běžné spory chválí pouze třetina lidí, zatímco třem nejvyšším soudům v Česku, tedy Ústavnímu soudu (ÚS), Nejvyššímu soudu (NS) a Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), důvěřuje většina Čechů, uvedl STEM. 

Soudům důvěřují spíš sympatizanti pravicových stran. Naopak od voličů levice častěji zaznívá kritika. Průzkumu agentury STEM, který probíhal od 3. do 10. ledna, se zúčastnilo 11245 respondentů.

Tagy: Česko pruzkum STEM soudy

Zdroje: ČTK