Důvěra v domácí ekonomiku se opět snížila

- Aktuality autor: Danica Klein

Celková důvěra v domácí ekonomiku se opět snížila. Souhrnný indikátor důvěry se v srpnu proti červenci snížil o 1,3 bodu, proti loňskému srpnu je souhrnný indikátor důvěry o 3,3 bodu nižší. Mezi podnikateli se důvěra meziměsíčně snížila o jeden bod, důvěra spotřebitelů se meziměsíčně snížila o 2,7 bodu.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Česká ekonomika zjevně oslabuje, ale zatím chybí indikace, že by směřovala do recese podobné té před třemi lety," uvedl k výsledkům analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Zatím je tedy podle něj předčasné bít na poplach. "Domnívám se, že teprve v říjnu budeme mít dostatek signálů k posouzení, zda jsou obavy z opakování hluboké recese přehnané," dodal.

Důvěra převyšuje dlouhodobý průměr

Důvěra se snížila v průmyslu a ve vybraných službách, ve stavebnictví se důvěra nezměnila a v obchodě se zvýšila. V meziročním srovnání je důvěra podnikatelů o 1,4 bodu nižší. S výjimkou stavebnictví je ale podle statistiků důvěra ve všech ostatních sledovaných odvětvích vyšší než v průběhu recese.

V průmyslu se v srpnu hodnocení současné celkové ekonomické situace snížilo. Hodnocení současné celkové poptávky se snížilo také, stále příznivé hodnocení zahraniční poptávky se nezměnilo. Zásoby se podle respondentů nepatrně zvýšily. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce neměnnost výrobní činnosti i zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro příští tři měsíce jsou nižší než v červenci, pro příštích šest měsíců jsou stejná.

"Celkově se důvěra v průmyslu meziměsíčně snížila o 1,7 bodu a oproti hodnotám v srpnu 2010 je o 3,7 bodu nižší. V porovnání s nízkými hodnotami v době recese je důvěra stále na výrazně vyšší úrovni a převyšuje i její dlouhodobý průměr," uvedl ČSÚ.

Stejná očekávání

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v srpnu oproti minulému měsíci téměř nezměnilo. Mírně se zlepšilo stále nízké hodnocení celkové poptávky, očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou o něco lepší než v červenci. Celkově se důvěra ve stavebnictví v srpnu meziměsíčně nezměnila a je o pět bodů nižší než před rokem.

Podobná situace je i v odvětví obchodu. Hodnocení současné ekonomické situace se nezměnilo, očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou vyšší než v červenci, pro příštích šest měsíců jsou nižší. "Celkově se důvěra v obchodě meziměsíčně zvýšila o 3,7 bodu a v meziročním srovnání je o 5,7 bodu vyšší než v srpnu 2010," uvedl ČSÚ.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v srpnu ve srovnání s červencem snížilo hodnocení současné ekonomické situace i hodnocení poptávky. Její očekávání pro příští tři měsíce se však zvýšilo. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou stejná jako v červenci, pro příštích šest měsíců jsou vyšší. Celkově se důvěra ve vybraných službách meziměsíčně snížila o jeden bod a v meziročním srovnání je o 1,3 bodu vyšší.

Indikátor spotřebitelské důvěry se v srpnu meziměsíčně snížil o 2,7 bodu a ve srovnání se srpnem 2010 je o 11,2 bodu nižší. Ze šetření mezi spotřebiteli v srpnu vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců stále obávají zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v srpnu značně zvýšil. Úmysl spořit se o něco snížil. Respondenti opět označili současnost za dobu nevhodnou pro spoření a nadále se obávají růstu cen, oznámil dnes ČSÚ.

Zdroje: ČTK