Důstojník za zmanipulování armádní zakázky do vězení nepůjde

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Nejvyšší soud (NS) potvrdil podmíněný trest pro bývalého vysokého armádního důstojníka, jenž se podle pravomocných rozsudků dopustil pletich při veřejné soutěži a zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Podle serveru Aktuálně.cz jde o Petra Komínka, bývalého ředitele pražské Vojenské ubytovací a stavební správy. Rozhodnutí, ze kterého server vychází, vynesl soud v červnu bez veřejného jednání a je veřejně přístupné v internetovém archivu Nejvyššího soudu. 

Činnost správy provázela v minulosti řada podezření z manipulací se zakázkami. V září na ministerstvu obrany začal forenzní audit, který nařídil ministr Alexandr Vondra (ODS). Kromě Vojenské ubytovací a stavební správy se audit týká také Správy vojenského bytového fondu a úřadu nemovité infrastruktury. 

Komínek: Soudy mi neprokázaly úmysl obohatit se či způsobit škodu

Komínka v roce 2008 uznal vinným Městský soud v Praze, avšak neuložil mu žádný trest. Vrchní soud poté v odvolacím řízení verdikt změnil a vyměřil mu šestiměsíční trest vězení s podmínkou na jeden rok. Komínek údajně zvýhodnil při zakázce na opravu vily za pět milionů korun firmu Trade fides, která figuruje i v dalších zpochybňovaných zakázkách. 

V dovolání Komínek tvrdil, že mu soudy nižších stupňů neprokázaly úmysl způsobit škodu nebo si opatřit neoprávněný prospěch. Zjištěný skutkový stav prý vyvolává pochybnosti o zavinění. 

Podle Nejvyššího soudu ale nelze pochybovat o tom, že Komínek byl veřejným činitelem a neplnil svou pravomoc zákonným způsobem.

Měl zvýhodnit jednu firmu na úkor ostatních

"Součástí úkolů společnosti a státu, k jejichž splnění měl obviněný potřebnou pravomoc, bylo i zadávání, organizování a vypořádávání veřejných zakázek na stanoveném úseku v resortu ministerstva obrany. Obviněný však vykonával tuto pravomoc způsobem odporujícím zákonu," stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu s předsedou Františkem Púrym. 

Komínek podle rozhodnutí nezajistil všem účastníkům veřejné soutěže rovné podmínky. Zvýhodnil jednu firmu na úkor ostatních.

Tagy: soud armáda Brno podvod zakázka

Zdroje: ČTK