Důsledky 'kauzy Langer': šéf kriminálky podal výpověď

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 10. 2015 14:07) - Aktuality autor: roj

Ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek, o kterého se v minulých dnech zajímali kriminalisté v souvislosti s údajnou korupční kauzou v Olomouci, požádal o propuštění. Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube jeho žádosti vyhověl. Stejně jako v případě ředitele protikorupční policie Jiřího Jacha, který ze stejného důvodu požádal o přeložení. Další dva obviněné policisty zatím mimo službu nepostavil, protože jsou ve vazbě. 

Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube

Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube,zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

Laube o Pospíškovi a Jachovi informoval, aniž by uvedl jejich jména. V případě Pospíška Laube pouze řekl, že o propuštění požádal policista, který spadá do jeho kompetencí. "Na základě zvážení všech okolností jsem jeho žádosti vyhověl," uvedl Laube. Stejně hovořil i o přeložení Jacha.

O obou vysoce postavených policistech média v minulých dnech informovala, že se o ně zajímali detektivové v rámci olomoucké kauzy, která se týká údajné korupce, ovlivňování některých kauz a úniků informací ze spisů. Podle detektivů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu to negativně ovlivňovalo vyšetřování některých případů.

O personálních změnách na vysokých policejních postech již byl informován ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). "Nelze vyloučit, že to má souvislost se zásahem v Olomouci, pan Pospíšek byl médii zmiňován. Rozhodl se takto po debatě na policejním prezidiu a já to vítám," řekl Chovanec novinářům v Norimberku.

Pospíšek byl šéfem oddělení tzv. obecné kriminality poslední tři roky. Předtím byl šéfem policie i kriminalistů na Šumpersku, řadu let působil na oddělení hospodářské kriminality. Jach v minulosti pracoval jako vyšetřovatel hospodářské kriminality v Ostravě.

Od roku 2004 působil jako vedoucí ostravské expozitury Útvaru odhalování nelegálních výnosů a daňové kriminality. Na Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality pracuje od roku 2007. V roce 2011 se stal vedoucím expozitury v Ostravě.

V kauze byl obviněn náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec, šéf tamní hospodářské kriminálky Radek Petrůj, vlivný podnikatel a blízký přítel Ivana Langra Ivan Kyselý a krajský hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD. Hrozí jim až deset let vězení.

Obvinění policisté podle Laubeho zatím nebudou postaveni mimo službu, protože jsou ve vazbě. "Vzhledem k tomu, že jsou stíháni vazebně, jsou další opatření podle zákona o služebním poměru neadekvátní," řekl dnes novinářům Laube. Jejich postavení mimo službu se podle něj dá očekávat, až budou z vazby propuštěni.

Vedení olomoucké krajské policie kauzu zatím nekomentovalo. "V současné době čekáme na doručení sdělení obvinění," uvedl krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Náměstka Kadlece současný olomoucký policejní šéf "zdědil" po svém předchůdci Jaroslavu Skříčilovi, který loni na vlastní žádost odešel z funkce i od policie. Dlouholetý šéf policie odešel v době, kdy jeho sbor čelil vleklým problémům, kterými se zabývala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), policejní ombudsmanka i sněmovní komise pro kontrolu činnosti GIBS. Problémy se týkaly zejména jeho náměstka Karla Kadlece, na kterého si stěžovali podřízení. Kadlec svou pozici ustál a náměstkem zůstal i po změně ředitele.

Druhý z obviněných olomouckých policistů, šéf odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj, je na tomto místě podle informací ČTK od loňského roku. Vystřídal zde předchozího vedoucího odboru Petra Hanáka. Společně s řadou dalších zkušených kriminalistů od olomoucké policie odešel v době, kdy se napětí uvnitř sboru řešilo.

Tagy: Česko domácí korupce a úplatkářství kauza Langer

Zdroje: ČTK