Dunaj v Budapešti kulminoval, záplavová vlna se přesouvá na jih

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Po dosažení nedělního maxima ve výši 8,9 metru začal dnes Dunaj v maďarském hlavním městě Budapešti klesat. Záchranáři se podle agentury MTI soustřeďují na ochranu nízko položeného Markétina ostrova a na kontrolu hrází. Centrum včetně budovy parlamentu a obchodních čtvrtí záplavy nepostihly. 

Dunaj

Dunaj,zdroj: Isifa.com

Maďarská vláda na dnešní schůzi vyhlásila stav ohrožení ve 12 okresech na jihu země. V oblastech ohrožených Dunajem jsou například města Dunaújváros, Paks, Kalocsa nebo Mohács. Stav ohrožení byl vyhlášen na dobu dvou týdnů. Záchranáři se ale podle místního tisku větších škod neobávají, protože veletok se jižně od hlavního města výrazně rozšiřuje a koryto pojme více vody.

Hlavní záplavová vlna opustila Budapešť. Podle premiéra Viktora Orbána jsou nyní nejohroženějšími místy přehrada Tass asi 50 kilometrů jižně od metropole, ves Kisapostag a most v Dunaföldváru. Na jihu země jsou v nebezpečí hlavně obce Baja a Báta. Oběti na životech si v Maďarsku zatím povodeň nevyžádala.

Podle maďarského protipovodňového štábu byla ochrana proti záplavám aktivována na 191 kilometrech toku Dunaje, jehož celková délka v Maďarsku je 807 kilometrů. V Budapešti v neděli večer Dunaj kulminoval na rekordní výšce 8,9 metru. Protože hladina klesá jen pomalu, byl stav ohrožení prodloužen. Evakuováno bylo ve městě asi 1500 lidí, 6800 domácností je bez elektřiny a pitné vody.

Na záplavy se připravují další oblasti na dolním toku Dunaje. V Chorvatsku dnes navštívil ohrožené okresy premiér Zoran Milanović. Velké starosti dělá místním hospodářům hlavně obrovské množství trosek, kmenů a odpadků, jimiž rozbouřená řeka ohrožuje mosty a pobřežní infrastrukturu. Už v neděli byla z těchto důvodů zakázána veškerá lodní doprava na chorvatském toku Dunaje.

Do chorvatského města Vukovaru by povodňová vlna měla dorazit během příštích dvou dnů. Voda ve městě dosahuje výše 7,5 metru, dosavadní rekord 7,7 metru z roku 1965 by mohl být překonán koncem týdne.
Místní radnice mobilizovala dobrovolníky, připraveno je 50.000 pytlů s pískem a 300 metrů mobilních zábran. Hladina Dunaje ve Vukovaru stoupá každou hodinu nejméně o dva centimetry. Ke stavbě protipovodňových hrází bylo povoláno zatím asi 200 příslušníků armády.

Tagy: Chorvatsko Budapešť povodně 2013 Dunaj

Zdroje: ČTK