Důkazy teorie velkého třesku zpochybnil nakonec i tým jejich objevitelů

- Magazín autor: Lucie Hyblerová

Skupina amerických astronomů přišla letos v březnu s údajnými důkazy, které podporují teorii velkého třesku o vzniku vesmíru. Dokonce se rázem tito objevitelé stali v kuloárech kandidáty na Nobelovu cenu. Nyní je ale všechno jinak. Objev gravitačních vln, jakési ozvěny masivní expanze vesmíru právě po velkém třesku, nejen že začali kritizovat jejich kolegové, ale poprvé nahlas přiznal pochybnosti i tým kolem Johna Kovace z Harvardovy univerzity, který důkazy předložil. 

Vesmír (ilustrační fotografie)

Vesmír (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

O objevu gravitačních vln se mluvilo jako o nalezení "svatého grálu astronomie" - jejich existenci totiž předpovídal Albert Einstein ve své všeobecné teorii relativity. Astronomové důkazy o gravitačních vlnách hledali desítky let nejen kvůli potvrzení teorie relativity, která zahájila moderní éru výzkumu původu a vývoje vesmíru, ale i kvůli hypotéze vesmírné inflace z 80. let. Podle ní po velkém třesku před asi 13,8 miliardy let následovala ve zlomku vteřiny prudká expanze vesmíru, provázená vlnami gravitační energie. Od svého vzniku se vesmír podle této hypotézy dále rozpíná a gravitační vlny by to s konečnou platností dokázaly. 

Výsledky svého zkoumání gravitačních vln, k němuž použili radioteleskop BICEP na jižním pólu, američtí astronomové oficiálně zveřejnili teprve ve čtvrtek. Studie vyšla v odborném časopise Physical Review Letters (PRL). Sami se k výsledkům zkoumání po několika týdnech mlčení rovněž vyjádřili a překvapivě připustili, že jejich model není neomylný a že se mohli dopustit chyb. 

"Mám teď ve výsledky menší důvěru? Ano," řekl profesor Clem Pryke z univerzity v Minnesotě, který se na výzkumu podílel. 

Teleskop BICEP detekuje mikrovlnné záření kosmického pozadí, které prostupuje celý vesmír a je zřejmě reliktem z období krátce po velkém třesku. Podle teorie inflace by gravitační vlny na tomto záření zanechaly stopy, jakési spirálovité vzory, které američtí vědci identifikovali. Debaty se ale nyní točí kolem toho, zda ony spirálovité vzory nemohou být výsledkem působení kosmického prachu. 

Jasno by do věci měli vnést další vědci, kteří po stopách velkého třesku pátrají s pomocí Planckova teleskopu. Ti své výsledky zveřejní letos na podzim. 

Tagy: vesmír vědci Velký třesk

Zdroje: ČTK