Duda nebo Komorowski? Poláci rozhodují o budoucí hlavě státu

AKTUALIZOVÁNO SLEDUJEME (aktualizováno: 24. 5. 2015 15:20) - Aktuality autor: pal

V Polsku se v neděli brzy ráno otevřely volební místnosti a začalo druhé kolo prezidentských voleb. Největší boj se očekává mezi dosavadním prezidentem Bronislawem Komorowskim a jeho oponentem, konzervativcem Andrzejem Dudou. Předvolební průzkumy naznačují, že výsledky budou hodně těsné. 

První kolo prezidentských voleb vyhrál s přehledem Andrezej Duda. Druhé kolo slibuje větší napětí.

První kolo prezidentských voleb vyhrál s přehledem Andrezej Duda. Druhé kolo slibuje větší napětí.,zdroj: Profimedia.cz

Prezidentské volby jsou považovány za test nálad v Polsku před podzimními parlamentními volbami. Analytici upozorňují, že případné vítězství Dudy v prezidentských volbách může jeho straně na podzim usnadnit cestu do vlády, protože tento třiačtyřicetiletý politik propůjčí PiS novou, méně radikální tvář a může formaci pomoci získat hlasy středových voličů.

Podle posledního průzkumu zveřejněného před volbami listem Polska The Times by Duda získal 51 procent a Komorowski 49 procent hlasů.

V Polsku v neděli může 30 milionů oprávněných voličů odevzdat svoje hlasy do 21:00. První odhady budou k dispozici krátce po uzavření volebních místností a částečné výsledky pak během noci.

 O vítězi voleb nakonec zřejmě rozhodne to, na čí stranu se přikloní občané, kteří v prvním kole volili rockera Pawla Kukize. Ten podle analýz přesvědčil zejména mladé lidi znechucené tradičními politickými stranami a skončil na třetím místě s podporou 20 procent.

Tagy: zahraničí Polsko polské prezidentské volby

Zdroje: ČTK