Důchodová komise podpořila zrušení druhého pilíře

- Aktuality autor: Alina Holušová

Důchodová komise se vyslovila pro zrušení druhého pilíře, který zavedla vláda Petra Nečase (ODS). Podle ní není prospěšný pro většinu populace. Peníze by měli lidé, kteří do druhého pilíře vstoupili, dostat zpět na účet. Následně se mohou rozhodnout, jak s nimi naloží, jestli jimi dorovnají své příspěvky ve veřejném důchodovém systému nebo je převedou do třetího pilíře. Proti zrušení druhého pilíře se staví pravicová opozice. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

"Druhý pilíř byl prosazen Nečasovou vládou s odůvodněním, že má pomoci veřejnému pilíři, ale skutečnost je úplně jiná. V loňském roce druhý pilíř odsál z veřejného pilíře 212 milionů korun a letos by to mělo být podle odhadů 700 milionů. Byl nastaven tak, že neprospíval naprosté většině občanů a občanek," řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD).

Komise navrhla ukončení druhého pilíře buď k 1. lednu 2016, či 1. lednu 2017. "I ta kratší varianta je v silách právního systému a zákonodárců," uvedl předseda důchodové komise Martin Potůček.

Náklady penzijních společností na zavedení druhého pilíře přímo kompenzovány nebudou, soukromé firmy podle něj musí počítat s riziky podnikání. Podle Asociace penzijních společností do druhého pilíře penzijní společnosti investovaly, návratnost čekaly za 12 až 15 let. Za loňský rok měly kumulovanou ztrátu 282 milionů.

Ministerstvo financí má připravit podklady ke zrušení druhého pilíře ke konci příštího roku a variantně o rok později. Varianty, jak naložit s druhým pilířem, předložilo ministerstvo financí celkem tři.

Další předpokládá, že by si lidé dál mohli spořit částku ve výši pěti procent odvodů do fondů, jen by ji museli celou dát ze svého. Do důchodového systému by pak znovu platili plné odvody. Poslední varianta počítá s tím, že penzijní společnost by část úspor převedla do veřejné důchodové soustavy, část by lidem vyplatila.

Do druhého důchodového pilíře mohou lidé od loňska přesměrovat tři procenta odvodů z veřejného důchodového systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů musí přidat ze svého. Využilo toho asi 83 tisíc lidí. Z nich podle Marksové Tominové skutečně přispívá jen asi 65.000 lidí. Nynější vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL se ke zrušení druhého pilíře zavázala v koaliční smlouvě.

Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Z původních 44 fondů jich na trhu zbylo devět. Ve třetím pilíři si nyní přispívá na penzi se státním příspěvkem téměř pět milionů lidí.

Tagy: důchody Česko druhý pilíř ČR důchodová komise

Zdroje: ČTK