Důchodcům v příštích letech neporostou penze, důchody se na tři roky zmrazí

- Aktuality autor: Jan Pastor

Důchodcům v Česku zřejmě v příštích letech neporoste penze tak, jak byli zvyklí. Kvůli nepříznivému vývoji ekonomiky by se důchody mohly podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) na tři roky zmrazit. Návrhy dnes představil na tiskové konferenci o úsporných opatřeních.

Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) by místo zmrazení navázal valorizaci na to, kolik se vybere na pojistném. Škrty se mají dotknout i porodného či doplatku na bydlení.

Cílem kabinetu je udržet plánované schodky rozpočtu a zadlužení nezvyšovat. Podle Kalouska je zřejmé, že Česko se bez "zásadní brzdy" u výdajů neobejde a dopady opatření by se měly rozložit na všechny. Ministr předpokládá "zásadní koaliční jednání" o změnách zákonů. Jasná politická rozhodnutí musí podle něj padnout do 1. dubna. Jiný model valorizace místo zmrazení penzí si Kalousek podle svých slov dokáže představit.

Valorizace důchodů dle vývoje inflace

Zmrazení by mohlo v příštím roce snížit výdaje na penze o 11,8 miliardy, v roce 2014 pak o 23,9 miliardy. Drábek uvedl, že nyní se deficit důchodového účtu pohybuje kolem 40 miliard. Pokud by se situace nezměnila, podle Kalouska by se do roku 2015 schodek vyhoupl na 70 miliard. Díky úsporným krokům by mohl zůstat mezi 30 a 40 miliardami.

Nově by podle Drábka valorizace mohla záviset nejen na vývoji inflace a růstu mezd, ale i na výběru sociálního pojištění. Další z variant je zvyšování důchodů podle vývoje ekonomiky. Navázání valorizace na růst hrubého domácího produktu navrhoval premiér Petr Nečas (ODS). Drábkův úřad jednotlivé varianty vyhodnotí.

"Pro každého ministra sociálních věcí je každé snižování objemu či růstu objemu sociálních transferů nepříjemné... Nicméně ten základní cíl konsolidovat veřejné finance, abychom dalším generacím nepředávali zadluženou zemi, je pro mne prioritou," uvedl Drábek. Dodal, že se snaží navrhovat takovou cestu, která by byla "odpovědná vůči potřebným".

Vláda neuvažuje o odkladu důchodové reformy

Po zrušení doplatku na bydlení by v rozpočtu ročně zůstalo 800 milionů a po škrtnutí porodného 300 milionů korun. Doplatek na bydlení navrhuje ministerstvo financí od roku 2013 zrušit. Drábek by ho sloučil s příspěvkem na bydlení. Porodné by se mohlo začlenit do rodičovského příspěvku. "To by vedlo k větší efektivitě a cílenějšímu zaměření dávek," uvedl Drábek. Rodičovskou od letoška upravila Drábkova sociální reforma. Rodiče mohou čerpat 220.000 korun, částku si mohou rozložit do čtyř let dítěte. Jak by se do rodičovského příspěvku porodné mělo včlenit, zatím ministr nepopsal.

Kalousek k úsporným návrhům dodal, že vláda vůbec neuvažuje o odkladu důchodové reformy. "Ani na minutu jsme o tom neuvažovali, protože důchodová reforma má v ČR již 15 let zpoždění," uvedl.

Ekonomičtí ministři se na dnešní poradě shodli, že v letošním roce budou ve státním rozpočtu zmrazeny výdaje za zhruba 23 miliard korun. V dalších letech panuje shoda na zvýšení DPH či omezení růstu důchodů společně se zvýšením daní bohatým. Navrhovaná opatření souvisí s tím, že v roce 2013 bude podle ministerstva financí kvůli dodržení schválených schodků rozpočtu nutno ušetřit proti současným návrhům 42,4 miliardy Kč a v roce 2014 už 84,4 miliardy korun.

Tagy: důchody růst penze zmrazení

Zdroje: ČTK