Důchodci si přilepší. Penze se zvýší průměrně o 200 korun

- Aktuality autor: Petr Kubec

Podle návrhu nové vyhlášky si od ledna důchodci měsíčně přilepší průměrně o 200 korun. Pevná část penze se zvýší o 60 korun na 2400 korun a procentní podíl poroste o 1,6 procenta. Dále se zvednou příplatky k důchodům pro odbojáře, vězně komunistického režimu a pozůstalé po nich.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Penze se od příštího roku budou valorizovat znovu rychlejším tempem jako před úspornými škrty. Porostou tak víc, než stanoví zákon.

"Podle mého názoru je těch 200 korun naprosté minimum, ale bohužel ve státním rozpočtu to nejsou jenom senioři, respektive důchodci, ale máme i jiné skupiny lidí. Musíme nějakým způsobem vážit, komu a co můžeme přidat," řekla ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD). Dodala, že vyhláška počítá s vyšší valorizací, než nařizuje zákon.

Celkem důchod vzroste o 1,8 procenta, tedy v průměru přesně o 200 korun. V srpnu podle podkladů k vyhlášce dosahoval průměrný důchod 11 276 korun.

Pevný díl penze má činit devět procent průměrné mzdy. Podle vyhlášky to vychází na jeho zvýšení o 60 korun. Dál tak bude tato část představovat zhruba pětinu důchodu, tedy 21,1 procenta. Průměrný starobní důchod by měl v příštím roce odpovídat podle propočtů 41,2 procenta průměrné hrubé mzdy. V peněžence by senioři a seniorky v průměru měli mít 53,9 procenta průměrného čistého výdělku.

Stejně jako starobní důchody by měly růst i příplatky k penzi pro odbojáře, vězně komunistického režimu a pozůstalé po nich. Zvednout by se měly také o 1,8 procenta.

Od ledna se budou důchody zvyšovat zase o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Od loňska penzisté dostávali přidáno méně, a to o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd. Valorizaci původně na tři roky - tedy do konce roku 2015 - přibrzdila Nečasova vláda kvůli úsporám a udržení schodku rozpočtu v krizi. Nynější koalice slíbila, že se k původnímu modelu vrátí o rok dřív. Rozhodla se také, že důchody zvedne o něco víc, než jí nařizuje zákon. Příští rok by to mělo stát sedm miliard korun navíc.

Tagy: Vláda Česko důchod finance penze ČR

Zdroje: ČTK