Důchodci se dlouhá léta válel v komoře. Teď mu vydělal desítky tisíc!
10. 6. 2025 – 10:38 | Magazín | Tamara Černá

Celý život jsem si myslel, že je to jen harampádí,“ říká pan Josef (82) z Vysočiny
Neuvěřitelný příběh se odehrál ve vesnici poblíž Třebíče. Pan Josef Kovář, bývalý pošťák a vášnivý zahrádkář, při úklidu komory narazil na starý hliněný džbán, který patřil ještě jeho babičce. Chtěl ho původně vyhodit na sběrný dvůr, ale na radu vnučky ho nejprve vyfotil a poslal na internetové fórum o starožitnostech.
„Byl zaprášený, popraskaný a měl divnou patinu. Myslel jsem, že to je kus křápu, co už dávno nemá cenu,“ vypráví Josef. Jenže jak se ukázalo, šlo o unikátní keramiku z počátku 20. století, vyrobenou v dnes už zaniklé moravské dílně známého keramika Leopolda Koppela.
Z komory do aukční síně
Když se na fotku ozval sběratel z Brna s nabídkou 10 tisíc, začal pan Josef tušit, že drží v rukou něco cenného. Po konzultaci s odborníky se obrátil na aukční síň, kde mu doporučili džbán nabídnout v dražbě místo náhodného prodávání po internetu. Výsledná částka? Neuvěřitelných 72 000 Kč.
„Byl jsem v šoku. Po tolika letech, co se válel v koutě pod starými závěsy, si někdo toho džbánu váží natolik, že za něj dá takové peníze,“ směje se Josef, který peníze využije na opravu plotu a nové brýle.
Odborníci radí: Nedívejte se na staré věci jen jako na harampádí
Podle kurátorky muzea Jany Režné nejde o ojedinělý případ. „Lidé mají doma často cenné předměty, které považují za bezvýznamné. Zvlášť keramika, staré sklo nebo třeba reklamní plechovky z 30. let mohou mít vysokou sběratelskou hodnotu.“
Pan Josef má teď jednoduchý vzkaz pro všechny: „Než něco vyhodíte, zeptejte se dětí nebo napište na internet. Nikdy nevíte, co v rukou vlastně držíte.“