Důchodci nemají na nájmy. Zákon o sociálním bydlení v nedohlednu

- Aktuality autor: Michal Polák

Rada seniorů žádá urychlené přijetí zákona o sociálním bydlení. Podle ní totiž mnozí důchodci, kteří žijí v nájmu, na byt nemají. Na dávky na bydlení pak nedosáhnou, nebo jsou pro ně nedostatečné. Novinářům to dnes řekl šéf rady Zdeněk Pernes. Rada připravila vlastní návrhy řešení. Se Sdružením nájemníků kritizovala vládu za to, že zákon o sociálním bydlení dosud nepředložila. Místopředseda opoziční ČSSD Zdeněk Škromach uvedl, že jeho strana chystá vlastní návrh normy. 

"Český stát dovedl seniory do takové situace, že po odpracovaných čtyřiceti letech jim nestačí důchod na to, aby si zaplatili slušné bydlení. Je to exces v celé Evropě," uvedl Pernes. Podle něj stát s řešením "zaspal minimálně o tři roky", takže rada připravila šest svých návrhů. Týkají se mimo jiné zvýšení dávek na bydlení. 

Podle Pernese ze sčítání lidu vyplynulo, že 14 procent seniorských rodin žije v nájemním bydlení. V roce 2011 za ně dvoučlenná důchodcovská domácnost utratila čtvrtinu penze. Penzista či penzistka, kteří byli sami, za ně vydali 42 procent důchodu, řekl Pernes. "Přitom hranice společenské přijatelnosti nákladů na bydlení je na úrovni 30 procent příjmů a pro Prahu na úrovni 35 procent," podotkl šéf rady. Odkázal tak na příspěvek na bydlení. Ten se vyplácí tehdy, pokud výdaje za byt překročí tyto limity. Vypočítává se jako rozdíl mezi státem stanovenými náklady a 30 či 35 procenty příjmu. 

Mezi návrhy rady patří kromě urychleného přijetí zákona o sociálním bydlení právě zvýšení příspěvků podle skutečných nákladů. V Brně, Praze a dalších velkých městech by se měly navíc lišit podle toho, v jaké části se bydlení nachází a kolik tam běžně stojí. Osamělým seniorům by úřady práce měly vyplácet dávku mimořádné okamžité pomoci, která by jim pomohla udržet si nájemní byt. Rada chce také novelu o pomoci v hmotné nouzi, aby na doplatek na bydlení dosáhli i důchodci. Sama pak žádá o dotace na to, aby mohla seniorům bezplatně poskytovat bytové poradenství. 

Zákon do voleb nevznikne

Na obrysech zákona o sociálním bydlení spolupracují ministerstva práce a pro místní rozvoj. "Ministerstva si nerozumí. Naděje, že by byl zákon vypracován v tomto volebním období, tady není," uvedl šéf Sdružení nájemníků Milan Taraba. Podle něj "stav nečinnosti trvá osm let" a pokud za sociální bydlení nebudou odpovídat vedle státu i obce či neziskové organizace, "budeme v patové situaci". 

Taraba uvedl, že ministerstvo pro místní rozvoj má program pro výstavbu nájemních bytů, zatím se prý ale nerozjel. I když obce mohou mít garance za nízkoúročený úvěr až do 70 procent ceny díla, o podporu zatím neprojevily zájem, uvedl šéf sdružení nájemníků. 

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) s kritikou nesouhlasí. "Termín pro přípravu komplexního řešení sociálního bydlení s využitím institutu takzvané bytové nouze je do konce letošního roku a tento termín dodržíme," reagoval náměstek ministra pro územní a bytovou politiku Miroslav Kalous. 

Výstavba bytů pro seniory

Podle něj je třeba připravit na výstavbu sociálních bytů a bytů pro seniory peníze. Letos poprvé by na to mohly jít finance i z fondů EU. Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a MMR podle Kalouse podporují výstavbu bytů pro seniory pěti sty miliony korun ročně. "Ministerstvo práce a sociálních věcí pak poskytuje příspěvky na bydlení každému, jehož ekonomická situace mu nedovolí zaplatit si nájemné. To s týká jak seniorů, tak lidí, kteří ještě nejsou v důchodovém věku," upozornil Kalous. 

Jedním z návrhů řešení komplexního systému sociálního bydlení je podle Kalouse podpora výstavby zařízení, ve kterých najdou ubytování lidé, kteří si nedokážou zajistit bydlení ani s využitím příspěvku na bydlení. 

Naopak požadavek na regulaci ceny nájmů v závislosti na jednotlivých lokalitách považuje MMR za nevhodné. "Za vhodné naopak považujeme nabídnout obcím prostředky na výstavbu sociálních bytů tak, aby takové bydlení mohly zajistit a vytvořit konkurenční prostředí, které povede ke snížení cen nájmů," prohlásil náměstek ministra a dodal, že SFRB od loňského roku na výstavbu sociálních bytů a bytů s tržním nájemným poskytuje nízkoúročené úvěry. "V současné době evidujeme žádosti v objemu zhruba 450 milionů korun," doplnil Kalous. 

Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha by pod sebou sociální bydlení mělo mít jedno ministerstvo. Jeho strana připravuje vlastní verzi zákona, do Parlamentu ji chce poslat ještě v tomto volebním období. Podle chystaného návrhu by obce měly sociální byty zajistit, stát by jim měl na výstavbu a provoz povinně přispět, dodal Škromach. Podle něj se bude o "nastavení finančních parametrů" diskutovat.

Tagy: důchodci Sociální bydlení

Zdroje: ČTK