Důchodci, kteří požádali o pozastavení penze, riskují penále

- Aktuality autor: Danica Klein

Důchodci, kteří za účelem obejití zákona požádali o pozastavení výplaty starobního důchodu, riskují doměření daně včetně penále. Novinářům to dnes řekl ministr financí Miroslav Kalousek v reakci na to, že Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) dostala ke konci roku 27.500 žádostí o pozastavení výplaty starobního důchodu. "Je mi za ně trochu úzko," podotkl. 

Důchodci (ilustrační foto)

Důchodci (ilustrační foto),zdroj: Mediafax

Senioři, kteří pracují, se touto cestou snaží nepřijít o slevu na dani z příjmu. Na tu nemají od letoška nárok. Prosadila to vláda jako jedno z úsporných opatření. Daňové správa podle Kalouska určitě prověří všechny tyto žádosti. "Účelové obejití zákona s sebou nese rizika. Vyměřené penále nebude prominuto," dodal. 

Podle údajů Českého statistického úřadu pracovalo v prvních třech čtvrtletích roku 2011 v Česku 157.000 starobních penzistů. Část z nich byla v předčasném důchodu. Starobní důchodci představovali něco přes tři procenta všech pracujících. Za rok přibylo téměř 7000 seniorů, kteří pracovali. Za první tři čtvrtletí roku 2010 do práce chodilo kolem 150.300 starobních důchodců. 

Pracující penzisté nemají letos slevu na dani z příjmu ve výši 24.840 korun za rok. Podle dřívějších údajů ministerstva financí by do rozpočtu tak mohlo přitéct v příštích třech letech celkem asi sedm miliard.

Tagy: daně důchod penze

Zdroje: ČTK