Dubnové výsledky průmyslu a zahraničního obchodu překonávají očekávání

- Aktuality autor: Michal Polák

Ekonomická data Českého statistického úřadu poskytl spíše příznivý obraz vývoje české ekonomiky. Průmysl  sice v dubnu zpomalil růst na 7,7 procenta, ale přibývá mu nových zakázek. Růst průmyslu a zahraničního obchodu překonal odhady analytiků, stavebnictví meziročně také roste, ale podle odborníku ani zdaleka nedosahují úrovně v předkrizových letech.

Česká ekonomika

Česká ekonomika,zdroj: Profimedia.cz

Průmysl v dubnu sice zpomalil meziroční růst, když vzrostl o 7,7 procenta proti 8,4 procenta v březnu, hodnota nových zakázek se ale od loňského dubna zvedla o 14,7 procenta. K růstu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel. 

"Průmysl zůstává stavebním kamenem růstu české ekonomiky. Dubnový růst překonal odhady analytiků a zařadil se k dalším indikátorům naznačujícím, že oživení české ekonomiky stojí na pevných základech," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Podle analytika Home Credit Michala Kozuba je pozitivní rozprostření růstu mezi jednotlivé obory průmyslu. 

Stavebnictví se bude ještě dlouho vzpamatovávat

Zahraniční obchodu skončil přebytkem 16,5 miliardy korun, což je meziroční přírůstek o 1,5 miliardy Kč. Zveřejněná čísla překonala odhady analytiků. "Příznivý je dvouciferný růst exportu, za nímž opět stojí úspěšné automobilky dobývající evropský i asijský trh. V meziročních tempech se ovšem odráží i efekt slabé koruny, která eurové a dolarové tržby při přepočtu na koruny navyšuje. Po zohlednění tohoto efektu však již růst exportu až tak dechberoucí není," upozornil analytik ČSOB Petr Dufek. 

Meziroční růst zpomalilo i stavebnictví. Dubnový růst činil osm procent po březnových 11,9 procenta. Důvodem růstu v uplynulých měsících je ale hlavně nízký srovnávací základ z loňska. "Ačkoli čísla vypadají pozitivně, velký vliv na vývoj stavebnictví mají mimořádně příznivé klimatické podmínky letošní zimy, začínající stavební sezona a také nízká srovnávací základna statistiky ČSÚ. Promítají se sem také razantní opatření stavebních firem, které si často sáhly na dno svých možností," uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš. 

Podle generálního ředitele a předsedy představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korce jsou dokonce data pro odvětví studenou sprchou. "Stavebnictví sice roste, ale je to dáno především nízkou srovnávací základnou z minulých let. Jinak všechno ostatní stále klesá," uvedl. 

Tagy: růst Česko stavebnictví export

Zdroje: ČTK