Druhý blok Temelína byl odstaven. Oba bloky budou stát do půlky září

- Aktuality autor: red

Jaderná elektrárna Temelín dnes odstavila druhý výrobní blok kvůli opravám na generátoru. Do poloviny září tak budou odstaveny oba dva bloky. První je odstaven od 15. června kvůli plánované výměně paliva. Na druhém bloku energetici během devíti dnů musí opravit ucpávky v systému těsnícího oleje generátoru. Oznámil to mluvčí elektrárny Marek Sviták.

"Jedná se o preventivní opravu, kterou se vyhneme případnému neplánovanému budoucímu odpojení bloku například v zimě. Současné podmínky v energetické síti jsou pro takové krátkodobé odpojení bloku příznivé, protože spotřeba elektřiny je nyní nižší než například v zimních měsících," uvedl mluvčí.

Původně Temelín plánoval odpojit druhý blok dnes v noci. K dřívějšímu odstavení bloku elektrárna přistoupila poté, co zjistila zvýšený nátok technologické vody do speciální kanalizace v kontejnmentu. "Rozbory ukázaly, že nejde o vodu z primárního okruhu, ale z jednoho z pomocných systémů," dodal Sviták. Voda byla speciální kanalizací v souladu s projektem svedena do sběrné nádrže. Jedná se o provozní záležitost bez vlivu na bezpečnost, uvedl mluvčí.

Tagy: září Temelín

Zdroje: ČTK