Druhá černá skříňka potvrdila, že pilot schválně naletěl s airbusem do hor

- Aktuality autor: pal

Analýza dat z druhé černé skříňky z Airbusu A320 potvrdila, že kopilot schválně navedl letadlo do hor a následně zvyšoval rychlost, aby byl pád co nejničivější. Výsledky analýzy v pátek zveřejnili francouzští vyšetřovatelé. 

Po několikatýdenním prohledávání místa havárie mají teď záchranáři jasnější představu o tragédii airbusu A320

Po několikatýdenním prohledávání místa havárie mají teď záchranáři jasnější představu o tragédii airbusu A320,zdroj: Profimedia.cz

"První poslech černé skříňky nalezené ve čtvrtek ukazuje, že kopilot přítomný v kabině použil automatického pilota k navedení letounu na klesání do výšky sto stop (asi 30 metrů). Pak několikrát při klesání kopilot změnil nastavení automatického pilota, aby klesající letadlo zrychlilo," oznámili vyšetřovatelé.

Už údaje z první černá skříňka nalezené krátce po havárii svědčily o tom, že viníkem nehody je druhý pilot, který v nestřeženém okamžiku zavřel v pilotní kabině a stroj navedl k zemi. Němci, kteří se na vyšetřování podílejí, protože majitelem airbusu jsou německé aerolinky, následně zjistili, že kopilot trpěl psychickou poruchou.

Druhá černá skříňka nalezená teprve ve čtvrtek obsahuje letové parametry, jako je výška letu a rychlost stroje. Analýza obou záznamových zařízení pomohla vyšetřovatelům složit mozaiku příběhu, na jehož konci byla tragická smrt 150 lidí.  

Tagy: Francie Německo letecká doprava letecké neštěstí letecké nehody pád airbusu ve Francii

Zdroje: ČTK