Drtivá většina Čechů prý vítá, že v Česku nebude radar

- Aktuality autor: red

S rozhodnutím nevybudovat v Česku americkou radarovou základnu je spokojeno 80 procent lidí. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Skutečnost, že radar v Brdech nebude, je podle názoru respondentů příznivá hlavně pro bezpečnost a suverenitu země. Radarová základna přitom měla naopak bezpečnost Česku a Evropě zajišťovat. Nespojeno je s verdiktem ohledně radaru 12 procent lidí. 

S odstoupením od plánu vystavět v Česku radar je rozhodně spokojeno 48 procent občanů, 32 procent je pak spíše spokojeno. Nespokojenost s rozhodnutím deklarovalo 12 procent dotázaných, z toho se za rozhodně nespokojená označila jen dvě procenta občanů. Mezi nespokojenými převažovali zejména voliči ODS a TOP 09, častěji muži než ženy a také lidé ve vedoucích funkcích a s dobrou životní úrovní. Osm procent občanů pak nemá názor. 

Skutečnost, že záměr padl, bude mít podle 52 procent respondentů příznivý vliv na bezpečnost země, podle 46 procent dotázaných lidí je to dobré pro suverenitu Česka. Podle některých to bude pozitivní i pro vztahy s ostatními zeměmi mimo USA a NATO a také pro celkovou mezinárodní situaci. 

Ve druhé polovině září Spojené státy oznámily, že v Česku a Polsku nevybudují evropské pilíře protiraketové obrany.

Radar měl být obranou proti raketám ze zemí, jako je Írán se svým sporným jaderným programem. Protirakety měly být v Polsku. S umístěním radaru na českém území vyjadřovala v uplynulých třech letech opakovaně nesouhlas nadpoloviční většina lidí.

Tagy: USA Výzkum radar základna

Zdroje: ČTK