Drobilova poradce Knetiga čeká soud v souvislosti s uplácením

- Aktuality autor: Michal Polák

Obvodní soud pro Prahu 1 v úterý otevře kauzu Martina Knetiga, bývalého poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS), viněného z nepřímého úplatkářství. Knetig údajně požadoval v roce 2010 po pracovníkovi banky úplatek v souvislosti s rozhodováním o ukládání volných peněz Státního fondu životního prostředí (SFŽP) v bankách.

Policie Knetiga obvinila loni v srpnu, obžalobu podal státní zástupce v listopadu. Soud následně stíhání někdejšího poradce dvakrát zastavil, jeho rozhodnutí však pokaždé pražský městský soud zrušil.

Knetig údajně sháněl "černé" peníze pro ODS. V říjnu 2010 podle dřívějších informací serveru Lidovky.cz nabídl členovi představenstva Komerční banky, aby sponzoroval ODS. Za to mu prý sliboval, že zajistí uložení peněz SFŽP na účet této banky. Podle tajných nahrávek, které pořídil odvolaný šéf SFŽP Libor Michálek, Knetig na Michálka tlačil, aby svěřil miliardovou zakázku na výběr banky zvolenému finančnímu poradci.

Zničte nahrávku

Bývalý poradce ministra na záznamech popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Michálek pak řekl o svých podezřeních ministrovi i s tím, že si rozmluvy nahrál. Drobil ho údajně požádal, aby záznamy zničil. Nabídl prý Michálkovi i místo svého náměstka.

Kvůli aféře se někdejší ministr a současný místopředseda ODS od Knetiga distancoval. Odvolal také Michálka kvůli tomu, že rozhovory nahrával a záznamy pustil do médií. Drobil později po dohodě s premiérem Petrem Nečasem (ODS) na křeslo v kabinetu rezignoval.

Policisté se zabývali také tím, jestli Drobil Michálka nepodplácel. V půlce loňského června případ odložili, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman jej však opět otevřel. V červnu policisté kauzu odložili znovu. Začátkem srpna pak jejich rozhodnutí potvrdil žalobce, který zamítl Michálkovu stížnost. Také současné rozhodnutí může Zeman v rámci prověrky skončené věci přezkoumat.

Tagy: soud knetig drobil uplácení

Zdroje: ČTK