Drobil ukončil spory ve státním fondu, odvolal jeho šéfa

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) odvolal ředitele Státního fondu životního prostředí Libora Michálka. Prvnímu náměstkovi Dušanu Fibingrovi nařídil dovolenou. V instituci prý "zuřila personální válka", kterou bylo nutné řešit.

Ostré spory vyvrcholily tím, že ředitel a první náměstek se navzájem nahrávali skrytými mikrofony. Vše souvisí s chystanou reportáží, která má upozornit na korupční jednání ve vedení fondu. 

"Místo toho, aby problém řešili se mnou jako svým nadřízeným, předávali takto pořízené nahrávky sdělovacím prostředkům, což do budoucna zkomplikuje vyšetření případu," uvedl Drobil na krátkém briefingu. 

Drobil: Pochybil jsem i já - jmenováním Michálka

Drobil řekl, že jeho jediným, ale důležitým pochybením bylo samotné jmenování Michálka do čela fondu. Připustil, že ve fondu mohla bujet korupce, což musí vyšetřit policie. 

Řízením fondu Drobil dočasně pověřil Radku Bučilovou, která již SFŽP řídila v minulosti. Do týdne má Bučilová vypracovat analýzu situace na fondu a zároveň má připravit urychlený forenzní audit SFŽP. Všem zaměstnancům fondu Drobil uložil, aby s policií spolupracovali. Michálka do funkce jmenoval teprve letos v srpnu.

Zdroje: ČTK