Drobil: Pro VV připadá v úvahu jen post šéfa legislativní rady

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Vládní Věci veřejné a ODS chtějí ve čtvrtek dále hledat dohodu o personálním uspořádání vlády. Jejich představy se ale výrazně liší. Premiér Petr Nečas pokládá za logické, aby člověk nominovaný VV opět usedl do křesla vicepremiéra pro boj s korupcí.

Předseda VV a krátkou dobu protikorupční vicepremiér Radek John ale označil funkci za vyprázdněnou. Podle Johna Nečas nesplnil svůj slib výrazně personálně obměnit vládu poté, co předseda VV opustil ministerstvo vnitra. Věci veřejné proto nyní pokládají celou dubnovou dohodu za neplatnou a podle původní koaliční dohody tedy žádají zpět ministerstvo vnitra. 

Dubnová personální rošáda? Uzavřený příběh

"Je to uzavřený příběh," komentoval ale dubnovou personální rošádu na vnitru premiér Nečas. ODS v dubnu po první sérii skandálů nejmenší vládní strany žádala, aby VV z vedení vnitra odešly. John jej pak skutečně opustil a do čela resortu nastoupil bývalý policista Jan Kubice. Podle VV byl Johnův odchod podmíněn Nečasovým slibem z jednání K12 na hlubší personální obměnu kabinetu. 

Podle Johna jsou nyní před koaličními stranami "dlouhá jednání", která je potřeba uzavřít podepsáním dodatku ke koaliční smlouvě před úterním začátkem jednání sněmovny. "Tam už se začne hlasovat a musí být zcela jasné, jestli koalice existuje, nebo neexistuje," zdůraznil předseda nejmenší vládní strany. 

John, kterého ve funkci o víkendu potvrdila stranická konference, také připustil, že pokud by se měl jako lídr jedné ze tří koaličních stran do vlády vrátit, nechtěl by žádnou jinou pozici než právě vnitro. 

John: Zaseli jsme, ale slávu získá nikdo jiný

"Zaseli jsme, ale slávu získá někdo jiný. My bereme jako křivdu, že nám byly ukradeny výsledky, které na ministerstvu vnitra přijdou. To je jediné místo, kam já bych se vrátil," prohlásil John. 

Nečas VV opět nabídl funkci vicepremiéra pro boj s korupcí. "Já považuji za vyloučené, že by tahle pozice měla ještě smysl. Byť vládní výbor pro boj s korupcí samozřejmě smysl má," prohlásil John. Měl by totiž dohlížet nad tím, jak se plní vládní protikorupční strategie. Některé z resortů už prý totiž dávají najevo, že na protikorupční opatření nebudou mít peníze. 

"Ono to bude stát nějaké miliony, ale pak se ušetří miliardy. Jde o to, aby pod záminkou toho, že nemáme ty miliony, nebyla ohrožena celá vládní strategie," vysvětlil John. Funkci v květnu opustil proto, že prohrál s premiérem spor o personální složení svého týmu. 

Peake: Šéf LR - podobný scénář jako u protikorupčního vicepremiéra

Místopředsedkyně strany Karolína Peake řekla, že podobný scénář by se zřejmě opakoval i se šéfem legislativní rady vlády, který by také nebyl plnohodnotným ministrem. I tento post ODS Věcem veřejným nabízela. 

Diskuzi koaličních lídrů o personálním uspořádání ve vládě ve středu večer koalice přerušila poté, co VV a ODS nenalezly ani základní shodu na tom, jak svůj spor řešit. Vyjednavači koaličních stran chtějí o personálních změnách v kabinetu dále jednat dnes od 17:00.

Důstojné zastoupení

Místopředseda ODS Pavel Drobil řekl, že stále platí nabídka ODS na post předsedy legislativní rady vlády pro VV. Na otázku, zda by VV mohly získat i jiný ministerský post, odpověděl: "Já ho nyní nevidím". "Stanoviska ODS i VV zazněla ve středu jasně. Dnes budeme v jednání pokračovat. Buď se pohneme, nebo budeme jednat dál," řekl. 

Věci veřejné žádají po svém víkendovém kongresu "důstojné zastoupení" ve vládě, ve které mají mít z koaliční smlouvy čtyři ministry. Nyní disponují dvěma a rozhodly o obsazení ministerstva dopravy nestraníkem. Vládu ale tento měsíc zcela opustil vicepremiér a do dubna ministr vnitra John, předseda VV. Strana proto žádá diskusi o doplnění své účasti v kabinetu. 

John po své rezignaci už vládě do konce května nedodal ani jednací řád a statut vládního protikorupčního výboru s rozpočtem pro letošní rok ve výši 21,5 milionu korun. "Co bude dál s tímto výborem, s touto pozicí, to je předmětem dalších jednání," podotkl Nečas.

Tagy: korupce premiér drobil vv

Zdroje: ČTK