Drobil: Nahrávka Kočí mě nezajímá, nemám s tím nic společného

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Kristýna Kočí hovoří na nahrávce zveřejněné serverem Týden.cz mimo jiné o návratu bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila zpět do vysoké politiky a o svých kontaktech s ním. Drobila ale obsah nahrávky údajně nezajímá a neví, o čem je řeč.

Drobilův "comeback" prý umožnila právě Kočí spolu s předsedou sněmovního klubu ODS Petrem Tluchořem, který má podle ní ve straně premiéra Petra Nečase "obrovskou sílu". Drobil řekl, že s Kočí se nikdy o tomto tématu nebavil. 

"Jo, Pavel se vrací... Pavel se už vrátil. My jsme ho spolu s Petrem (Tuchořem) vrátili do hry," tvrdí Kočí na nahrávce, jejíž plné znění spolu s částečným přepisem zveřejnil Týden.cz. Kočí už ve středu řekla, že v rozhovoru záměrně šířila spekulace, protože měla podezření, že je nahrávána. 

Systém politické práce - všichni se nahrávejme, všichni se špiclujme

"Nemůžu za to, co si bývalí véčkaři mezi sebou říkají. Byl jsem týden ve Spojených státech. Vrátil jsem se o víkendu, kdy mi poslanec Igor Svoják (ODS) řekl, že existuje nějaká nahrávka, na níž Kočí hovoří o mně," řekl Drobil. 

Podle něj je celá nahrávka materiál, na němž se několik lidí baví o někom, kdo není jejich rozhovoru přítomen. "Systém politické práce, který říká 'všichni se nahrávejme, všichni se špiclujme, všichni se udávejme' - pokud tohle neskončí, tak se politika z těch problémů prostě nevyhrabe," pokračoval Drobil. Obsah nahrávky ho prý nezajímá a něčeho podobného se "nehodlá účastnit". 

Kočí: Chystá se za mne postavit Havel

Místopředseda ODS musel z vedení resortu životního prostředí koncem loňského roku odejít, když vypukla kauza údajné korupce ve Státním fondu životního prostředí. Na základě tajně pořízených nahrávek rozhovoru dalších osob na něj padlo podezření, že se prostřednictvím svých podřízených snažil nelegálně získat peníze na financování ODS a své politické kariéry. Drobil to popřel. Od Drobila se prý Kočí v neděli dozvěděla o existenci nahrávky, kterou zveřejnil Týden.cz. 

Podle autora nahrávky, člena a sponzora VV Lukáše Vícha, si Kočí pozvala jeho a další členku severomoravských VV Markétu Dobešovou do Prahy, aby se je pokusila získat pro svůj plán na opuštění nejmenší vládní strany. Kočí Věci veřejné opustila poté, co podala trestní oznámení na jejich vlivného člena Víta Bártu, který se ji údajně pokusil uplatit, aby získal její loajalitu. 

Mladá poslankyně na nahrávce uvádí, že si chce vybudovat image čisté političky. Ohání se tím, že za její skupinou stojí justice a podporu jí zřejmě vyjádří i bývalý prezident Václav Havel. Zmiňuje se o něm v souvislosti s tím, že by se proti jejímu plánu na vytvoření kabinetu bez VV postavil prezident Václav Klaus. "V té společnosti se to posouvá, takže on si toho moc nedovolí, navíc podle všeho se chystá za mne postavit Havel," prohlásila podle přepisu rozhovoru Kočí. 

"Na přepsání politické mapy pracuji s kmotry"

Exprezident však prostřednictvím své mluvčí vzkázal, že je znechucen současným politickým děním v zemi a šokován tím, že ho do něj Kočí zapletla. "Václav Havel Kristýnu Kočí osobně nezná a nikdy se s ní nesetkal," řekla Havlova tajemnice Sabina Tančevová. 

Kočí na schůzce se dvěma členy VV podle záznamu dále uvedla, že na přepsání politické mapy pracuje s vlivnými "kmotry" ODS. Významnou roli v jejích a Tluchořových plánech údajně hraje i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), který prý vytváří určitou protiváhu vlivu, který má ministr dopravy Bárta na resort vnitra prostřednictvím předsedy VV Radka Johna. "Mně je jedno, jestli Bárta ovládá celou policii, protože my držíme celou justici. Proto ten Pospíšil," vysvětluje Kočí na nahrávce. Tluchoř už dříve slova Kočí popřel. 

Klasnová: V ODS to bagatelizují, ale je to jejich věc

Zástupci Věcí veřejných dnes uvedli, že jim zveřejnění nahrávky příliš nepomohlo ve vyjednávání s koaličními partnery o řešení současné vládní krize.

"Oni to nesmírně bagatelizují. Podle nich Kristýna Kočí prostě žvaní a necítí potřebu se k tomu vyjadřovat," řekla místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová.

"Přitom já si myslím, že jsou si velmi reálně vědomi, včetně pana (premiéra Petra) Nečase, že celá záležitost nebyla pouze záležitostí VV, ale patrně se jedná o boj uvnitř ODS. Tak jak to naznačují věci na té nahrávce," dodala Klasnová.

Tagy: nahravka drobil krize Kočí

Zdroje: ČTK