DPA: Německo vypovídá Romy už dávno, drží to ale v tajnosti

- Aktuality autor: red

Na rozdíl od Francie vypovídá Německo Romy pravidelně, ale jen v malých skupinkách. Ve středu přiletěla do kosovské Prištiny zatím poslední skupina. Avšak jako předchozí, i tato akce zůstala zahalena tajemstvím, napsala agentura DPA.

Charterové letadlo společnosti Eurokoha z Frankfurtu, specializované na Kosovo, dopravilo ze Stuttgartu asi desítku vypovězených Romů. Při východu byli všemožně stíněni; některé vyzvedli příbuzní a vydali se s nimi domů na venkov. Čtyři Romové bez příbuzných byli úředním autem odvezeni do blízkého hotelu Aviano. Když se tam po nich novináři ptali, řekl jim majitel hotelu Nexhmedin Arbeni, že už jsou pryč.

Manželský pár, který nechce říct své jméno, čeká na svého syna. "Odsunuli jediného živitele naší dvacetičlenné rodiny," stěžuje si otec. On sám má v domě devět dětí a jeho syn mu posílal pravidelně z Německa peníze, aby přežili. Padesátiletý Halim Balaj z Uroševace čeká spolu se čtrnáctiletou dcerou Dorinou na syna Durima. "Napadli mě a poslali pryč," říká pak Durim. "Celkem se ale ke mně Němci chovali korektně," dodal.

O odsunu ho nikdo neinformoval

Bashkim Zeka z vesnice Raushiq poblíž Peče na západě Kosova je rozzlobený. "Neměl jsem žádné povolení k pobytu, ale nikdo mě nevaroval, že budu odsunut do Kosova," říká. "Policie zazvonila u dveří ve tři ráno, dala mi dvě hodiny na sbalení a dovezla mě na stuttgartské letiště. To je pro mě prostě hrozné!" dodává. Na otázku, odkud přijíždí, odpovídá asi čtyřicetiletý Rom: "Z horoucích pekel".

Společnost Eurokoha ve Frankfurtu je upjatá. Žádné údaje, kolik Romů bylo v letadle nebo kolik podobných letů se v poslední době uskutečnilo. Avšak v samé Prištině se ve čtvrtek čtyři Romové pokusili získat doklady k vycestování do západní Evropy. Policie zadržela před chorvatským velvyslanectvím v kosovské metropoli tři Romy, kteří se pokoušeli získat pomocí falešných dokumentů víza. Jednomu Albánci za to zaplatili po 1000 eurech (asi 25.000 Kč).

Tagy: Německo Berlín Romové diskriminace rasismus menšiny

Zdroje: ČTK