Dozorčí rada Budvaru chce vyšší pravomoci. Dohodnou se s ministrem Bendlem?

- Aktuality autor: Michal Polák

Dozorčí rada Budějovického Budvaru na dnešním mimořádném zasedání navrhla ministerstvu zemědělství změnu statutu státního podniku, která by vedla ke zvýšení kontrolních pravomocí dozorčí rady. Předseda dozorčí rady Jan Procházka by měl návrh projednat s ministrem zemědělství Petrem Bendlem. Dnes to sdělil mluvčí pivovaru Petr Samec.

Dozorčí rada dnes vzala na vědomí výsledek veřejnosprávní kontroly a zprávu kontrolní skupiny, kterou v podniku začátkem února nařídil ministr Bendl. Odstranění zjištěných nedostatků bude vedení podniku se zvýšenou pozorností sledovat na svých jednáních, řekl po jednání mluvčí Samec. Výsledek kontroly ale odmítl specifikovat.

Podle dřívějších informací v médiích kontrola neodhalila selhání či nezákonné machinace ze strany vedení podniku, ale zjistila pochybení v činnosti pivovaru. Ve shrnutí výsledků auditu se podle Hospodářských novin uvádí osm hlavních zjištěných pochybení. Kontroloři vytýkají pivovaru například chybějící interní předpis pro výběr dodavatelů, absenci spisového řádu či neprůkaznou evidenci dokumentace k provedeným výběrovým řízením.

Nedostatků bylo málo

Ministr zemědělství Petr Bendl již před časem nevyhověl námitkám národního podniku Budějovický Budvar proti výsledku kontroly, která se v podniku uskutečnila v uplynulých měsících. Ministr potvrdil verdikt auditorů, kteří v činnosti pivovaru zjistili některé nedostatky.

Kontrola čtvrtého největšího pivovaru v Česku, ziskového podniku s dvoumiliardovým ročním obratem, zahrnovala roky 2009 až 2011 a zaměřila se zejména na vnitřní kontrolní systém a vnitropodnikové směrnice z hlediska kontrolního prostředí, výběrových řízení, nákladů na marketing, hospodaření dceřiných společností a zajištění měnových rizik.

"V kontrolním protokolu byla formulována závažná zjištění týkající se zejména neprůhlednosti a netransparentnosti výběrových řízení, čerpání a efektivity některých marketingových nákladů a nedostatečnosti vnitřního kontrolního systému," uvedla již dříve mluvčí ministerstva Kateřina Böhmová.

Tagy: Budvar

Zdroje: ČTK