Doživotí pro vraha českého páru v Albánii?

- Aktuality autor: art

Pro vraha českých turistů, Albánce Sokola Mjacaje, žádá albánská prokuratura doživotí. Zda ji soud vyhoví, není jasné. Mjacaj se totiž k vraždě českého páru přiznal. Čechy chtěl prý jen okrást, vraždit nezmýšlel. 

Fotografie zavražděného českého páru a svíčky, které jim nosili Albánci

Fotografie zavražděného českého páru a svíčky, které jim nosili Albánci,zdroj: Profimedia.cz

"Dnešní soudní proces v případu dvou zavražděných českých turistů 3. července v Albánii byl krátký, probíhal asi půl hodiny za stejně přísných bezpečnostních opatření jako předchozí dvě stání," uvedla Tomášová. Soudce následně na žádost obhajoby jednání odročil na příští pondělí.

Před albánským soudem dnes měly původně zaznít závěrečné řeči, obhajoba ale nebyla připravena přednést projev, proto požádala o odklad. Předtím ještě prokuratura zrekapitulovala historii trestného činu, předložené důkazy a navrhla doživotní vězení za loupež s následkem smrti. Prokurátor rovněž požádal o desetiletý trest vězení za nelegální držení zbraně.

Obžalovaný před soudem tvrdil, že v osudný den 3. července měl v úmyslu okrást nějaké turisty, protože neměl peníze. Po dvouhodinovém čekání na hlavní cestě, kdy kolem neprojel žádný vůz, mu zastavil červený nissan, ve kterém cestovaly jeho dvě pozdější oběti - muž a žena.

Chtěl prý s nimi na zadním sedadle jet až ke kamennému mostu Ura e Mesit, vzdáleném 2,5 hodiny jízdy. Řekl, že je hodlal okrást teprve tam, protože v blízkosti není policie a měl by dost času utéct.

Přepadeným během jízdy Mjacaj sebral mobilní telefony, aby nemohli zavolat policisty. Muž se pak v jednu chvíli pokusil zmocnit namířené zbraně. Obžalovaný uvedl, že vystřelil, protože se bál, že by muž mohl zbraň použít proti němu.

Ženu prý zabil náhodou, když se vůz po zasažení řidiče vymkl kontrole. Prokuratura dnes ale s odvoláním na forenzní expertízu tvrzení o neúmyslném zabití z předchozího stání odmítla.

Tagy: Česko zahraničí domácí Češi v zahraničí čeští turisté

Zdroje: ČTK