Dosavadní království Řápkové: V koalici nebudou ČSSD ani ODS

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Hnutí Pro Chomutov se s KSČM a hnutími Nespokojení občané a Severočeši.cz dohodlo, že začne vyjednávat o koalici na chomutovské radnici. Řekl to lídr sdružení Pro Chomutov Přemysl Rabas.

V případě podepsání koaliční smlouvy by koalice měla v pětatřicetičlenném zastupitelstvu 19 hlasů. Vítězná ČSSD a čtvrtá ve volbách ODS by byly v opozici, stejně jako TOP 09, která se do zastupitelstva dostala také. 

Podle Rabase prohlášení ještě neznamená definitivní uzavření koalice, jde pouze o veřejné prohlášení, že strany budou jednat o programu a místech na radnici. Zvláště hnutí Pro Chomutov a Nespokojení občané spojuje kritika činnosti koalice, kterou v minulém období na radnici tvořila ODS a ČSSD.

ČSSD a Pro Chomutov získaly v zastupitelstvu shodně osm mandátů. ODS a komunisté získali shodně šest míst, Nespokojení občané tři zastupitele a po dvou křeslech Severočeši.cz a TOP 09.

V Náchodě se dohodla na koalici ČSSD, bude mít těsnou většinu 

V Náchodě se na vytvoření koalice dohodla vítězná ČSSD se Sdružením Svobodní, NK, TOP 09 a koalicí SNK ED a VV. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít těsnou většinu 14 hlasů. O personálním obsazení funkcí ve vedení Náchoda se bude ještě jednat, řekl Miroslav Brát z náchodské ČSSD. O koalici se stále pokouší jednat i druhá ODS, jež doufá, že se situace ještě může změnit. 

Zástupci politických subjektů se již dohodli, že funkci starosty Náchoda obsadí ČSSD, post prvního místostarosty získá zástupce Sdružení Svobodných, NK, druhého místostarostu bude mít TOP 09. Koalice SNK ED a VV bude mít zastoupení v radě. "O personálním obsazení jednotlivých postů jsme zatím nejednali," řekl Brát. 

Programová shoda absolutní

Lídr Sdružení Svobodní, NK Tomáš Šubert řekl, že s návrhem na vytvoření této koalice přišla ČSSD. "Jednali jsme se všemi subjekty, bohužel každý měl odlišné představy. Z mého hlediska jsem preferoval jiné řešení, to se však ukázalo jako zcela neprůchodné. Na druhou stranu v této koalici je zcela absolutní programová shoda," řekl Šubert. 

Předsedkyně místního sdružení ODS v Náchodě a poslankyně Zdeňka Horníková řekla, že o vytvoření koalice na náchodské radnici se snaží i občanští demokraté. "Středopravá politická uskupení získala tolik hlasů, že je naší povinností se pokusit o středopravou koalici," řekla Horníková. Tvrdí, že dohodnutá koalice v čele se sociální demokracií by mohla mít nedostatek hlasů. "Vím, že jeden ze zastupitelů zvolený za uskupení, která se shodla na vytvoření koalice, má s její podobou docela problém," řekla Horníková. 

ČSSD v Náchodě získala 18,43 procenta hlasů, druhá byla ODS a třetí Sdružení Svobodní. Na čtvrtém místě skončila TOP 09, pátá byla koalice KDU-ČSL a nestraníků. Šesté místo obsadila KSČM následovaná koalicí SNK ED a Věcí veřejných. Osmé bylo Sdružení "NSK" a deváté Sdružení SZ. 

Bývalý starosta (ODS) čelí trestnímu stíhání

Voleb se zúčastnilo 41,76 procenta voličů, před čtyřmi lety byla účast téměř stejná, a to 41,83 procenta. 

Po minulých volbách v roce 2006, které vyhrála ODS, vytvořila koalici vítězná ODS s KDU-ČSL a Sdružením Strany zelených, SOS a nezávislých kandidátů. Dosavadní starosta Oldřich Čtvrtečka (ODS), který kandidoval na čtvrtém místě kandidátky občanských demokratů, se do nového zastupitelstva neprobojoval. Čtvrtečka čelí trestnímu stíhání kvůli údajným machinacím při prodeji náchodského pivovaru.

Tagy: ČSSD koalice ODS Chomutov Náchod

Zdroje: ČTK