Dopravu na silnicích stále komplikují následky silného sněžení

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Kalamita, způsobená přívaly sněhu a silným větrem, které sužovaly Česko od středečního odpoledne, ještě neskončila. Sníh na řadě míst stále komplikuje dopravu, kolaps nastal například na několika místech Prahy. Situace by se ale měla zlepšovat, protože srážky ustaly.

Na dálnici D5 byl po havárii kamionů obnoven provoz, podařilo se zprůjezdnit některé silnice. Postupně se zprovozňují zaváté železniční tratě, dráhy přesto preventivně prodloužily kalamitní stav až do půlnoci. V pátek se počasí opět zhorší, Moravu má zasáhnout další silné sněžení, Čechy čeká tuhý mráz. 

Kvůli sněhu a nedisciplinovaným řidičům kamionů od rána v hlavním městě kolabuje doprava na některých hlavních tazích. Pražský krizový štáb při svém ranním zasedání vyzval řidiče kamionů k ukázněnosti, podle něj jsou pro pražskou dopravu v současné době největším problémem. Zastavila se doprava na Jižní spojce i na příjezdech do Prahy. Časně ráno se však podařilo obnovit provoz na pražském letišti. 

Některé silnice stále neprůjezdné

Obnoven byl také provoz na dálnici D5, která byla ráno ve směru na Rozvadov na několik hodin uzavřena kvůli havárii kamionů, už dříve se rozjela dálnice D1, kterou také zablokovala nehoda. 

V Karlovarském kraji ustalo sněžení a silničářům se podařilo alespoň částečně zprůjezdnit tři uzavřené komunikace. Na východě Čech už je průjezdný hlavní silniční tah z Náchoda na Rychnov nad Kněžnou, který celou noc blokoval zapadlý kamion. V Náchodě je znovu v provozu hraniční přechod do Polska, který byl dopoledne uzavřen kvůli nesjízdné silnici na polské straně. 

Neprůjezdné silnice zůstávají například na Rychnovsku mezi Deštnou a Sedloňovem, spojnice mezi Sněžným a Polomem či místní komunikace mezi Kovárnou a Kunčinou vsí. Na jihu Moravy jsou neprůjezdné tři vedlejší silnice na Vyškovsku, na Brněnsku se místy tvoří sněhové jazyky a na Blanensku jsou nutné ke zdolání některých komunikací ve výše položených místech sněhové řetězy. Uzavřené silnice hlásí i další kraje. 

Vlaky ještě mají zpoždění

Českým drahám a Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) se postupně daří zprovozňovat zaváté tratě, uzavřené zůstávají už jen dva úseky - v mladoboleslavském uzlu, kde vykolejil vlak, a mezi Novým Městem pod Smrkem a Jindřichovicemi pod Smrkem v Libereckém kraji. Obě místa by měla být zprovozněna večer. 

Dráhy přesto preventivně prodloužily vyhlášený kalamitní stav až do dnešní půlnoci. "Je to spíše varování pro cestující, že stále může docházet ke zpožděním, případně mohou třeba vlaky zastavit popadané větve a podobně. Především v regionální dopravě už se situace stabilizovala, řada rychlíků ale stále jede se zpožděním," řekl mluvčí drah Petr Šťáhlavský. 

Sněhová kalamita působí potíže i loterijní společnosti Sazka. Na některých místech dochází k výpadkům terminálů, problémy má podle mluvčího Sazky Zdeňka Zikmunda v současnosti deset procent její terminálové sítě.  Sníh přidělal práci pneuservisům. Zájem o přezutí na zimní pneumatiky i nákup zimních gum proti minulému týdnu vzrostl o 300 procent. 

Západu ČR se sněžení tentokrát vyhne

V úterý by mělo být počasí klidnější, byť bude silně mrznout a teploty spadnou hluboko pod minus deset stupňů, ale v pátek a sobotu napadne na Moravě a ve východních Čechách až patnáct centimetrů nového sněhu. Výstraha meteorologů platí kromě Moravy také pro Vysočinu, Pardubický a Jihočeský kraj.

Severozápadu ČR se sněžení vyhne, budou ale silné mrazy, může zde přituhnout až na minus 20 stupňů Celsia. Český hydrometeorologický ústav proto dnes varoval, aby si dávali pozor zejména řidiči a lidé na horách. 

 

Tagy: doprava počasí následky sníh kalamita

Zdroje: ČTK