Dopravu komplikuje sníh a vítr, napadne až 15 cm

- Aktuality autor: red

Dopravu v Česku komplikují sníh a silný vítr. Závěje a sněhové jazyky ochromily provoz na některých menších silnicích, problémy byly hlášeny i na železnici.

Do úterního dopoledne nasněží v západní části republiky až 15 centimetrů sněhu. Navíc má stále foukat silný vítr, meteorologové proto varují před sněhovými jazyky ve vyšších polohách. Na celém území se může v noci na úterý tvořit i náledí a zmrazky.

Ve druhé polovině příštího týdne se ale výrazně oteplí a denní maximální teploty vyšplhají nad deset stupňů. Zda koncem března opět přijde ochlazení, zatím není podle meteorologů jasné.

Kluzké vozovky byly příčinou mnoha dopravních nehod. Sníh a později náledí způsobily v noci a ráno potíže nejen v tuzemsku, ale v celé střední Evropě. Potíže i nehody jsou hlášeny z Německa, Rakouska, Polska i Slovenska, zasažena byla někde i letecká doprava.

V České republice působí počasí problémy hlavně na severozápadě země. V Ústeckém kraji byly kvůli přívalům sněhu a silnému větru uzavřeny čtyři silnice na Chomutovsku. Silničářům se ještě dopoledne podařilo všechny zprůjezdnit. Od noci se nedalo jezdit například mezi Horní Halží a Klínovcem, byla uzavřena i silnice mezi obcemi Měděnec a Přísečnice. V Krušných horách napadlo 30 centimetrů sněhu.

Také v Pardubickém kraji přes noc sněžilo a během dne se tvořily mírné sněhové jazyky. Cestáři na ně upozorňují v regionu Hlinska, Lanškrouna, Žamberka, Poličky a Moravské Třebové. Hasiči vyjížděli k autům mimo silnici od časného rána. Ve Skutči na Chrudimsku zapadl autobus a na železničním přejezdu v Moravanech se ráno se střetl osobní automobil s vlakem. Automobil skončil po nehodě mimo koleje, řidič vyvázl nezraněn.

Počasí v Pardubickém kraji zasáhlo i do politiky, dopravní komplikace přiměly občanské demokraty k tomu, aby zrušili dnešní zasedání výkonné rady ODS plánované do Chrudimi. O přípravě sněmovních voleb bude nakonec jednat užší fórum - stranické grémium v pražském ústředí.

Řadu potíží způsobilo noční sněžení provázené silným nárazovým větrem i na Vysočině. Závěje zastavily ráno na téměř tři hodiny dopravu na železniční trati v úseku Nové Město na Moravě - Bystřice nad Pernštejnem na Žďársku. Hasiči v několika případech odstraňovali stromy spadlé na vozovku.

"Hlavní silnice jsou už převážně holé a mokré, na vedlejších leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem," řekl odpoledne dispečer krajských silničářů Dalibor Tomšů. Podle meteorologů by se ale situace z noci na pondělí, kdy přes kraj přešla sněhová bouře, mohla opakovat.

Komplikovaná byla rovněž situace v hradeckém kraji, závěje hrozily zejména v Krkonoších a Orlických horách. Na silnicích na Trutnovsku a Jičínsku ležel rozbředlý sníh, na Rychnovsku hrozilo náledí a sněhové jazyky. V Krkonoších navíc po sněžení vzrostlo nebezpečí lavin. V Libereckém kraji napadlo deset až 20 centimetrů nového sněhu. I na hlavních tazích včetně rychlostní silnice z Liberce na Prahu ležel sníh.

Náledí se tvořilo i v Karlovarském kraji. Dopravu ve vyšších polohách komplikují sněhové jazyky a závěje, které na silnicích vytváří vítr.

Na jihu Čech, kde přes noc napadlo až deset centimetrů sněhu, byla nejhorší situace na Českokrumlovsku. Silnice kolem Lipna nad Vltavou, Frymburku a Českého Krumlova byly téměř nesjízdné. Auta po ránu havarovala například v Jindřichově Hradci, Třeboni, Křemži a v Rudolfově. Na Šumavě napadlo v noci deset až 15 centimetrů sněhu. Na dálnici D5 byly místy ledové zmrazky nebo zledovatělá vrstva sněhu.

Nový sníh napadl také ve středních Čechách, zejména na Příbramsku. Počasí potrápilo i severní Moravu, kde ráno havarovala na namrzlých a zasněžených silnicích řada aut. Nejvážnější nehoda se stala kolem 07:00 v Ostravě-Polance nad Odrou, kde se čelně střetl autobus s avií. V autobuse cestovalo zhruba 25 lidí. Při střetu utrpěl nejvážnější zranění čtyřiapadesátiletý řidič avie, který zůstal zaklíněn v autě.

Záchranáři ho s poraněním nohy a ruky převezli do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. Na silnicích v Olomouckém kraji ráno místy ležel rozbředlý sníh či ujetá sněhová vrstva. Sněhové jazyky se místy tvořily na Šumpersku a v okolí Konice na Prostějovsku. Rovněž silnice na Valašsku byly ráno sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Dohlednost byla vlivem srážek snížena.

Tagy: doprava počasí komplikace sníh zaveje

Zdroje: ČTK