Dopravu komplikuje silný vítr, tvoří se sněhové jazyky

- Aktuality autor: Danica Klein

Řidiči si dnes musí dát pozor na silný nárazový vítr, který v některých oblastech vytváří na silnicích sněhové jazyky. Hlavní tahy jsou mokré, ale na vedlejších je ve vyšších polohách zledovatělá vrstva ujetého sněhu. Meteorologové varují před mrznoucími srážkami a tvorbou ledovky.

Sněhové jazyky (ilustrační fotografie)

Sněhové jazyky (ilustrační fotografie),zdroj: isifa/MAFRA/Michal Klíma

Ústecký kraj

Podle meteorologů se dnes v Ústeckém kraji může ve výškách nad 500 m tvořit námraza, na horách má vanout silný vítr. Silnice jsou zatím sjízdné. Na silnicích nižších tříd na Lounsku leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření.

Teploty se na severu Čech v 6:00 pohybovaly mezi nulou a plus dvěma stupni, na Milešovce meteorologové naměřili minus tři stupně. Dnes má být zataženo se slabým sněžením, deštěm se sněhem či mrholením, které může namrzat. Ve výškách nad 500 či 600 metrů se očekává tvorba námrazy. Na hřebenech hor mohou nárazy větru dosahovat rychlostí kolem 90, ojediněle i 100 kilometrů v hodině.

Jihočeský kraj

Řidiči si dnes musí na jihu Čech dát pozor na silný nárazový vítr. Fouká zejména na Táborsku, Českobudějovicku a Jindřichohradecku, někde vytváří vítr na silnicích sněhové jazyky, někde padají stromy. Hlavní tahy jsou mokré, ale na vedlejších je ve vyšších polohách zledovatělá vrstva ujetého sněhu. Meteorologové varují před mrznoucími srážkami a tvorbou ledovky.

Podle dispečinku správy a údržby silnic jsou v Jihočeském kraji aktuálně neprůjezdné dvě silnice, a to u Bednárce na Jindřichohradecku, kde spadl na vozovku strom, a u Újezdce na Českobudějovicku, kde vítr navál na komunikaci třetí třídy závěje. Také u Dolní Pěny na Jindřichohradecku spadl kolem 06:00 strom na jedoucí dodávku. "Řidič vyvázl s lehkým zraněním, silnice už je průjezdná," řekla mluvčí policie Štěpánka Uhlířová.

Teplota vzduchu se v nižších polohách pohybuje kolem bodu mrazu. Nejtepleji je po ránu na šumavském Churáňově - plus 1,5 stupně Celsia.

Přes den bude podle Jaroslava Hintermüllera z Českého hydrometeorologického ústavu zataženo, místy, zejména na Českomoravské vrchovině slabý déšť nebo mrholení, zpočátku ojediněle srážky mrznoucí s možností vzniku ledovky. Nejvyšší denní teploty nula až plus tři stupně. Vítr v nárazech bude dosahovat tak jako v noci až 70 kilometrů v hodině.

Liberecký kraj

Silničáři v Libereckém kraji dnes varují před sněhovými jazyky. V kraji fouká silný vítr, který může hlavně v otevřených úsecích silnice zafoukávat sněhem. Pozor by si měli dát motoristé hlavně v horských a podhorských oblastech, kde je víc sněhu. Žádné problémy však zatím podle policie hlášeny nejsou.

V Libereckém kraji je dnes ráno oblačno až zataženo beze srážek. Teploty se pohybují od tří do minus dvou stupňů. Hlavní tahy jsou většinou holé a sjízdné, na silnicích nižších tříd leží zledovatělá vrstva ujetého sněhu.

Středočeský kraj

Dopravu ve Středočeském kraji dnes ráno může komplikovat silný nebo nárazový vítr. Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost na vedlejších silnicích, kde se místy tvoří sněhové jazyky. S opatrností jsou sjízdné také rychlostní silnice, které jsou většinou holé a vlhké. Dálnice jsou sjízdné bez problémů. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Nárazový vítr se vyskytoval na Benešovsku a Příbramsku. Silný vítr foukal na Kolínsku, Kutnohorsku, Nymbursku a Praze-východ. Kvůli sněhovým jazykům silničáři doporučují opatrnost na vozovkách druhých a třetích tříd na Benešovsku, Kolínsku, Kutnohorsku, Nymbursku, Praze-východ a Příbramsku.

Teploty se ve Středočeském kraji dnes ráno pohybovaly od minus dvou do tří stupňů Celsia. Na většině území bylo zataženo, nebyly hlášeny srážky ani omezená viditelnost na silnicích.

Pardubický kraj

Ve vyšších polohách Pardubického kraje se na některých silnicích tvoří sněhové jazyky. Někde zůstává na vozovkách ležet uježděný sníh, často zledovatělý. Dopravu komplikuje i silný vítr, upozorňují silničáři.

Sněhovém jazyky se vyskytují na Hlinecku, na silnici I/35 u Gajeru na Svitavsku, v okolí Poličky na silnici II/362 do Jedlové nebo v Železných horách. Na Moravskotřebovsku, Svitavsku nebo na silnice I/11 přes Suchý vrch leží uježděná sněhová vrstva, místy zledovatělá.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, často foukal silný až nárazový vítr. Hasiči museli na silnici z Libkova do Krásného na Chrudimsku odstraňovat stromy spadlé na vozovku. Teploty se pohybovaly od minus dvou do plus tří stupňů.

Královéhradecký kraj

Na horských silnicích v Královéhradeckém kraji zůstává vrstva uježděného sněhu. Například v Krkonoších dosahuje až tří centimetrů. Nebezpečné a zledovatělé úseky jsou kryté posypem a ze zvýšenou opatrností sjízdné. ČTK to dnes zjistila z informací silničářů.

Hlavní silniční tahy v kraji jsou převážně sjízdné bez omezení. Silničáři na Trutnovsku upozorňují motoristy na zvýšenou opatrnost v okolí zimních areálů, které zasněžují technickým sněhem.

Na území hradeckého kraje se teploty pohybují kolem bodu mrazu, je polojasno až oblačno. V některých oblastech fouká silný vítr.

Kraj Vysočina

Na silnicích Vysočiny se kvůli silnému větru stále tvoří sněhové návěje. V některých místech může být na vozovkách naváto deset až dvacet centimetrů sněhu, upozornil dispečer krajské správy a údržby. Problémy trvají od čtvrtka, silničáři musí komunikace průběžně prohrnovat v celém kraji. S větrem, který může mít v nárazech rychlost i 70 až 100 kilometrů v hodině, musejí podle meteorologů řidiči počítat i během dneška.

V noci na dnešek měli silničáři venku 96 sypačů a 19 traktorů s radličkami, vyjet museli i s pěti traktorovými bagry. Nejvíc práce měli na Pelhřimovsku. "Bylo toho hodně, každou chvíli volali řidiči, že je někde zaváto," uvedl dispečer.

Přes den bude na Vysočině většinou zataženo, místy bude pršet nebo mrholit, srážky mohou namrzat. Ve vyšších polohách se mohou ojediněle vyskytnout i mrznoucí mlhy. Foukat bude čerstvý jihovýchodní až jižní vítr se silnými nárazy. Odpoledne teploty vystoupí až ke dvěma stupňům Celsia.

Zlínský kraj

Dopravu ve Zlínském kraji dnes ráno komplikuje silný, místy až nárazový vítr. Silnice jsou většinou holé, pouze ve vyšších polohách Vsetínska na nich leží ujetý sníh krytý posypem. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. V kraji platí až do neděle výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před silným větrem i námrazou.

Ostatní silnice v regionu jsou holé, suché a vymrzlé, nebo vlhké po chemickém ošetření. V kraji je polojasno až zataženo. Teplota se pohybuje od minus jednoho do plus čtyř stupňů Celsia. Odpoledne by mohla stoupnout ještě o jeden stupeň výše. Podle předpovědi bude ojediněle padat mrznoucí mrholení nebo slabý déšť, na horách pak mrznoucí mlhy s tvorbou námrazy.

Silný vítr podle výstrahy ČHMÚ může na horách dosahovat rychlosti až 125 kilometrů za hodinu. Situace se bude zlepšovat zřejmě až v noci ze soboty na neděli. Silná námraza se podle meteorologů může objevovat až do sobotních 23:00, ale spíše v místech ležících nad 600 metry nadmořské výšky. Denní teploty by se i o víkendu měly držet nad bodem mrazu.

Olomoucký kraj

Řidiči by si dnes ráno v Olomouckém kraji měli dát pozor na silný vítr, který zejména ve vyšších polohách Jesenicka a Šumperska na silnicích místy tvoří sněhové jazyky. Všechny silnice v regionu jsou i díky oteplení s opatrností sjízdné. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

"V noci začal foukat silný vítr, který zatím nedělá větší neplechu. Pouze v Horní Lipové a v okolí Rejvízu vítr na vozovky nafukuje sníh z okolí, takže jsem tam poslal vozy, které silnice průběžně udržují," řekl dnes ČTK dispečer jesenické správy silnic. Sněhové jazyky se kvůli silnému větru mohou ráno tvořit také na silnicích vedoucích přes Drahanskou vrchovinu na Prostějovsku.

Na Červenohorském sedle v noci slabě sněžilo, takže silnici na jeho vrcholu pokrývá slabá vrstva rozbředlého sněhu. Ostatní silnice na Jesenicku a Šumpersku jsou holé a mokré. "Oteplilo se a například v Jeseníku je pět stupňů," podotkl dispečer.

Tagy: počasí ČHMÚ meteorologové vítr kraje

Zdroje: ČTK