Dopravní podnik již připojuje nový úsek metra A

- Aktuality autor: red

Pražský dopravní podnik postupně napojuje ve stanici metra Dejvická nový úsek metra, který by měl být zprovozněn v roce 2014. O víkendu dokončí rekonstrukci trakčního zařízení. Kvůli tomu bude od sobotního rána do noci z neděle na pondělí přerušen provoz metra v úseku mezi Malostranskou a Dejvickou. Novinářům to dnes řekli zástupci dopravního podniku.

"Co se týká elektrické části, je to poslední výluka, protože my touto výlukou zabezpečíme napájení už z nové elektrické stanice. Pak se ještě dobuduje část pro napájení mezistaničního úseku Dejvická - Bořislavka, ale to už se na provozu metra neprojeví," řekl Marek Kopřiva z Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Nějaká omezení se podle Kopřivy dají očekávat také se samotným probouráním nových tunelů do stanice Dejvická. Finální práce pak spojí zabezpečovací systémy současného a nového úseku.

Podobně jako při výluce metra, která byla na začátku tohoto měsíce, bude o víkendu metro na lince A jezdit obousměrně jen v úseku Depo Hostivař - Náměstí Míru. Odtud pak pojedou soupravy kyvadlově do stanice Můstek, kde skončí svou jízdu. Pokud budou chtít cestující pokračovat až na Malostranskou, přestoupí na Můstku do jiné soupravy, která bude přistavena na druhé koleji. Metro bude po celou dobu jezdit v intervalu deset minut.

Pražané musí opět trpět v náhradních spojích

Jako náhradní doprava budou sloužit dvě tramvajové linky X-A a 25. Spoje X-A pojedou po trase Divoká Šárka - Dejvická - Hradčanská - Malostranská - Právnická fakulta a zpět. Jezdit budou v intervalu pět minut. Linka 25 poveze cestující z Vypichu přes Hradčanskou, Malostranskou k Právnické fakultě a zpět. Pojede každých deset minut.

Tramvaje číslo 8 budou odkloněny z Vítězného náměstí do Podbaby. Pro cestu z oblasti Prahy 6 mohou lidé využít také tramvajové linky 1, 8, 18 a 20. Autobusové spoje 107, 119 a 147 budou z Dejvické prodlouženy přes Malostranskou do zastávky Staroměstská. Pro dopravu na letiště doporučuje podnik použít linku 100 z konečné stanice metra Zličín, která bude jezdit každých 15 minut. Informace o možnostech cestování budou lidem přímo ve stanicích i u povrchových zastávek poskytovat informátoři.

Provoz části pražského metra byl letos kvůli opravám výhybek už dvakrát přerušen. Postupně chce podnik opravit asi čtyři desítky starších výhybek. Další výluka se plánuje na konec září, kdy by měla být mimo provoz celá linka A. Další tři omezení plánuje podnik podle svého dopravního ředitele Ladislava Urbánka na příští rok.

Metro je nejvytíženějším prostředkem MHD v Praze, denně přepraví přes milion cestujících.

Tagy: komunismus zbytečnost

Zdroje: ČTK