Doprava na železnici se vrací k normálu, už nesněží

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Českým drahám a Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) se podařilo zprovoznit téměř všechny zaváté tratě, uzavřené zůstávají už jen dva úseky. Řekl to mluvčí SŽDC Pavel Halla. Cestující však stále musejí počítat se zpožděním na mnoha tratích.

Dráhy přesto preventivně prodloužily vyhlášený kalamitní stav až do půlnoci. 

"Je to spíše varování pro cestující, že stále může docházet ke zpožděním, případně mohou třeba vlaky zastavit popadané větve a podobně. Především v regionální dopravě už se situace stabilizovala, řada rychlíků ale stále jede se zpožděním," řekl mluvčí drah Petr Šťáhlavský. 

Ráno zrušeny desítky spojů

Podle Hally je situace nejsložitější v mladoboleslavském uzlu, kde z dosud neznámých příčin vykolejil vlak na přejezdu. Nehoda zablokovala hned tři traťové směry z hlavního nádraží. Na místě je Drážní inspekce i nehodový vlak, otevření úseku se předpokládá nejdříve na 21:00. 

Taktéž až ve večerních hodinách by se mohly vlaky vrátit na druhou zavřenou trať mezi Novým Městem pod Smrkem a Jindřichovicemi pod Smrkem v Libereckém kraji. 

Vydatné sněžení komplikovalo železniční dopravu od středečního odpoledne, ještě během dnešní ranní špičky musely České dráhy zrušit desítky vlaků. Provoz se zastavil především na regionálních tratích, rychlíky a mezinárodní vlaky se potýkaly s desítkami minut zpoždění. 

Výrazná zpoždění mají spoje z Prahy na Moravu

Omezení provozu zasáhlo převážně severozápadní Čechy, pražskou integrovanou dopravu, výrazná zpoždění stále mají spoje mezi Prahou a Moravou. 

Ráno nevyjel například spěšný vlak z Chomutova do Plzně, část vlaků nevyjela kolem Kadaně, na Plzeňsku a své městské linky se nedočkali ani cestující na trati z Roztok u Prahy do Prahy Libně. Na většině míst už vlaky opět jezdí, dráhy však nemusejí stíhat řadit soupravy včas. 

Na jihu republiky, v Jihočeském a Jihomoravském kraji a na Vysočině je podle mluvčího drah situace klidnější. "Ale ani tam nelze vyloučit jednotlivé zpožděné spoje," uvedl Šťáhlavský. Výrazné komplikace ale prý dráhy neočekávají vzhledem k tomu, že sněžení na řadě míst ustalo. Upozornění na možná zpoždění či odřeknutí vlaků zatím trvá do půlnoci. Dráhy lidem, kteří se chystají na cestu vlakem, doporučují, aby se před cestou seznámili s aktuální situací na internetových stránkách ČD.

Tagy: železnice provoz sníh kalamita

Zdroje: ČTK